częściowe zaćmienie słońcahttp://p2.sfora.pl/786fcd04c7a25a10d6ef1c827e5499cd.jpg

Zaćmienie słońca – brzmi groźnie, prawda? Na samą myśl, że ziemię pokryją mroki przechodzi mnie apokaliptyczny dreszcz. Jednak, kiedy się wczytać w informacje o tym zjawisku astronomicznym, sprawy nie przedstawiają się aż tak katastroficznie. Okazuje się, że z zaćmieniem słońca mamy do czynienia od dwóch do pięciu razy w roku. Jednak żeby je zaobserwować musimy znaleźć się o odpowiedniej porze i w ściśle określonym miejscu na kuli ziemskiej. W najbliższy piątek, 20 marca 2015 nie musimy się nigdzie ruszać, bo właśnie w Polsce będziemy mieli widoki na częściowe zaćmienie słońca!

Ciemno, ciemniej, najciemniej

Do zaćmienia słońca dochodzi wtedy, gdy nasz wierny i jak dotąd jedyny naturalny Satelita znajdzie się pomiędzy Słońcem, a Ziemią i na dłuższą lub krótszą chwilę przysłoni nam jego tarczę. Jeśli obserwujemy to zjawisko stojąc dokładnie w cieniu księżyca, czyli na linii łączącej te trzy planety, to możemy podziwiać całkowite zaćmienie. Wtedy naprawdę może się zrobić ciemno w środku dnia. Jednak o wiele częściej znajdować się będziemy w półcieniu, czyli w pewnej odległości od tej linii (tak jak 20 marca w Polsce) i wtedy będzie to tzw. częściowe zaćmienie. Raczej tylko odrobinę się ściemni. W przypadku zaćmienia obrączkowego, księżyc jest w pozycji swojego apogeum, a więc najbardziej oddalony od ziemi i nie jest w stanie całkowicie zasłonić nam tarczy słońca, która tworzy wokół niego świetlisty pierścień. Najrzadziej zdarza się zaćmienie hybrydowe, które w niektórych miejscach na ziemi ludzie widzą jako całkowite, a w innych jako obrączkowe.

Właściwe miejsce i czas

Całkowite zaćmienie słońca trwa około 7 minut, a obrączkowe 12, więc trzeba się spieszyć by na czas je zaobserwować. Ostatnie całkowite widziane było w Warszawie w 1851, a następne będzie w 2681. Natomiast ostatnie częściowe widzieliśmy w Polsce 4 stycznia 2011, a następne po tym mającym nastąpić 20 marca 2015 ma mieć miejsce dopiero 12 sierpnia 2026 r. Trzeba więc przyznać, że tegoroczne to prawdziwa gratka i nie można go przegapić. Jako całkowite zaćmienie będą je widzieli mieszkańcy Wysp Owczych, nam księżyc zakryje słońce tylko od 65 % do 80% tarczy słonecznej od godziny 9:40 do około 12:06. Jeśli nie mamy odpowiednich teleskopów z filtrami albo specjalnych okularów, przygotujmy na ten czas domowe sprzęty do obserwacji kosmosu. Może to być używana płyta CD, zadymiona szybka, a także stara prześwietlona klisza fotograficzna, Wszystkie te półprzezroczyste materiały pozwolą nam zobaczyć zjawisko dość dokładnie bez narażania własnego wzroku. Miłych widoków zatem!

Źródło obrazka: p2.sfora.pl

By Marta

Dodaj komentarz