tabela kursów waluthttp://globalgoodgroup.com/

Patrząc na tabelę kursów walut, czy to w kantorze, czy na oficjalnych stronach banków być może zastanawialiście się skąd biorą się tak dokładne wyliczenia kwot, jakie musielibyście zapłacić przy zakupie danej waluty albo jakie dostalibyście przy jej sprzedaży. Kwoty te wyliczone są do czwartego miejsca po przecinku, a więc mówić można o bardzo dużej dokładności. Skąd instytucje finansowe biorą pewność, że na daną chwilę EURO kosztuje dokładnie 4.1595 w skupie i 4.1840 złotego w sprzedaży. Odpowiedź na to pytanie znaleźć można wczytując się w legendy zamieszczone pod tabelami kursów.

Kursy transakcyjne

Dowiemy się z niej zatem, ile naprawdę kosztuje w złotówkach euro, dolar czy frank w danym dniu. Przy czym kwoty te obowiązują dla transakcji zawieranych z klientami indywidualnymi, a nie instytucjami. Poza tym chodzi tu o transakcje zawierane na ogólnodostępnych warunkach, bez preferencji, rabatów czy zniżek, które mogą mieć miejsce w przypadku stałych klientów lub przy dużych kwotach.

kupno sprzedaż waluty
http://www.fakt.pl/

Światowe kwotowania

Do wyliczenia kursów poszczególnych walut służą najlepsze kwotowania największych banków międzynarodowych. Listę największych banków światowych można łatwo sprawdzić w internecie (dużą rolę odgrywają tu banki chińskie, amerykańskie, brytyjskie, francuskie i japońskie) Natomiast kwestią otwartą zostaje, co w przypadku kwotowań znaczy „najlepsze”. Same kwotowanie odbywa się zawsze parami. Pierwsza z walut (najczęściej jest nią dolar amerykański lub euro) jest walutą bazową, a druga jest walutą kwotowaną. Czasem wartość walut wyliczana jest za pomocą kursów krzyżowych, zakładających udział trzech walut w tym najbardziej płynnego na rynku dolara amerykańskiego. Różnica między ceną sprzedaży, a kupna określana jest terminem spread. Spread pozwala inwestorom zorientować się w tendencji na rynku walut.

kwotowanie walut w banku
http://img.interia.pl/

Marża banków

Ostatnim komponentem wpływającym na wycenę walut w tabelach kursów jest marża banków przeprowadzających transakcje walutowe. Banki jako instytucje komercyjne zarabiają na wykonywanych operacjach pobierając za nie opłaty. Opłata ta stanowi część ceny za kupno lub sprzedaż waluty za ich pośrednictwem. Wyniki tych drobiazgowych wyliczeń kursów walut możecie sprawdzić tutaj: https://kantor.aliorbank.pl/forex

By Marta

Dodaj komentarz