Dopamina to neuroprzekaźnik, który w najprostszy sposób rzecz ujmując wpływa na nasze szczęście. Świetne samopoczucie, pozytywna energia, a także zakochanie to również zasługa dopaminy. Już z powyższej, krótkiej charakterystyki dopaminy możemy wywnioskować, że ten neuroprzekaźnik potrafi wywołać w naszym ciele prawdziwą rewolucję.

Dopamina – definicja

dimethoxyphenethylamine-867172__340

Dopamina produkowana i uwalniana jest przez komórki nerwowe, które znajdują się w mózgu oraz rdzeniu kręgowym. Funkcje tego neuroprzekaźnika mogą się różnić w zależności od miejsca w którym jest aktywny. Działa na obwodowy i odśrodkowy układ nerwowy. Dopamina wpływa na koordynację oraz napięcie mięśni, oddziałuje także na układ limbiczny, poprzez kontrolowanie procesów psychicznych i emocjonalnych. Do tego dopamina reguluje wydzielanie hormonu wzrostu, nazywa się ją także neuroprzekaźnikiem wzmocnienia. Dopamina stosowana jest w leczeniu ostrej niewydolności nerek oraz poprawy kurczliwości mięśnia sercowego.

Dopamina i jej motywujące działanie

just-do-it-1432951__340

Najbardziej popularnym i jednokrotnie najszczegółowiej badanym aspektem działania dopaminy jest jej wpływ na procesy emocjonalne i motywujące. Naukowcy udowodnili, że odczuwanie przyjemności związane z jedzeniem, zakochaniem oraz przyjmowaniem substancji psychoaktywnych wiąże się ze wzrostem wydzielania dopaminy. Uważa się, że dopamina jako neuroprzekaźnik ma działanie zarówno wynagradzające i motywujące. Badania dowodzą, że dopamina działa przed doświadczeniem przyjemności związanej z obecnością bodźca nagradzającego, to ona odgrywa znaczącą rolę w zachęcaniu do działania. Dopamina pojawia się również wówczas gdy skupiamy się na nowym bodźcu np. podczas nauki. Ten neuroprzekaźnik wydziela się zarówno w sytuacjach przyjemnych jak i w momentach, kiedy należy się zmotywować do działania, aby wykonać jakąś nieprzyjemną czynność , jednak okazuje się to dla nas korzystne.

Dopamina a depresja

Jako neuroprzekaźnik wzmocnienia dopamina odpowiada za napęd behawioralny i stanowi jak wyżej zostało wspomniane motywację do podjęcia działania. Osoby, w których organizmach wydziela się dużo dopaminy są wręcz rządne wrażeń, charakteryzują się silną chęcią do przeżywania nowych wyzwań, ekscytujących doświadczeń i wytrwałością w dążeniu do celu. Jednak u osób u których poziom dopaminy jest niski mogą pojawiać się objawy depresji. Takie osoby cechują się biernością i apatią oraz niską chęcią działania. W takich przypadkach poziom tego neuroprzekaźnika musi zostać podniesiony.

girl-1098612__340

By Marek

Dodaj komentarz