pamięć flashRóżne pamięci przenośne mają różne przeznaczenie. Fot:pxhere.com

Cały czas się przemieszczasz i zależy Ci na przenoszeniu danych ze sobą? A może nie dowierzasz technologiom chmurowym i niekoniecznie chcesz przenosić swoje dane do tego rodzaju rozwiązań? Niezależnie od tego jakie są Twoje motywacje, pamięć przenośna to absolutna podstawa. Przekonaj się, jak ją wybrać.

Do najpopularniejszych rodzajów pamięci przenośnych należą dyski typu USB. Takie urządzenia można kupić już za kilka złotych, a większość z nas ma co najmniej kilka nośników danych tego rodzaju – w ciągu ostatnich kilku lat zyskały one ogromną popularność choćby jako materiały reklamowe dystrybuowane przez firmy.

Do czego służy pamięć przenośna (flash)?

Pamięć przenośna typu flash to nic innego jak urządzenie do magazynowania danych oraz odtwarzania ich na dowolnych komputerach czy innych urządzeniach. To świetne rozwiązanie nie tylko dla studentów, ale również osób, które pracują w różnych miejscach i potrzebują niezawodnej metody transferowania różnych plików pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami.

Historia pamięci przenośnych jest niemalże tak samo długa jak komputerów osobistych. Pierwsze nośniki danych pojawiły się jeszcze w latach 80, kiedy to wraz z rozwojem komputerów nastąpiła konieczność wynalezienia formy przenoszenia danych pomiędzy różnymi urządzeniami. To właśnie wtedy wynaleziono niewielkie urządzenia, zawierające określoną ilość pamięci.

pamięć flash
Różne pamięci przenośne mają różne przeznaczenie. Fot:pxhere.com

Karty MMC i Memory Stick

Karty MMC mogą wydawać się już nieco zapomnianą technologią, lecz wciąż są w użyciu. Te nośniki danych znajdują szerokie zastosowanie choćby w aparatach fotograficznych (cyfrowych), ale również odtwarzaczach MP3 czy palmtopach. Na uwagę zasługuje przede wszystkim ogromna żywotność tych pamięci przenośnych.

Karty typu Memory Stick to autorska technologia japońskiego producenta Sony. Znajdziemy je choćby w produktach takich jak konsole Playstation. I choć jest to autorska technologia nośnika danych, to oferuje je także choćby Sandisk. Warto dodać, że karty Memory Stick różnią się od siebie pod względem pojemności – dostępne są wersje PRO, Duo czy Micro.

SD – Secure Digital Card

Standard SD (czyli Secure Digital Card) to kolejna technologia opracowana w kraju Kwitnącej Wiśni. Tym razem, za opracowanie odpowiedzialna była firma Panasonic, wraz ze wspomnianą już korporacją Sandisk. Od kart typu MMC opisanych powyżej odróżnia je tak naprawdę tylko i wyłącznie rozmiar, a konkretnie grubość.

Warto przy tym dodać, że karty typu SD można dosyć łatwo rozpoznać dzięki specjalnemu przełącznikowi. Do czego właściwie on służy? Ustawienie tego przycisku w odpowiedniej pozycji zabezpiecza kartę przed ryzykiem utraty danych.

Pamięć USB

USB to rodzaj magistrali, która opracowana została przez Microsoft i stosowana jest w większości współczesnych komputerów. Co ważne, jest to rozwiązanie uniwersalne, które pozwala na podłączenie do komputera wielu urządzeń równocześnie. Komputer wykrywa je automatycznie, dzięki czemu użytkownik nie musi tracić czasu na instalację sterowników.

Dokładnie tak samo działa to w przypadku pamięci USB. Wystarczy umieścić urządzenie z pamięcią w porcie USB komputera – urządzenie automatycznie wykryje je i zainstaluje niezbędne do działania sterowniki.

Dyski SSD

Dyski SSD kilka lat temu wyparły tradycyjne dyski twarde. Ważną różnicą w stosunku do „twardzieli” jest brak ruchomych części, co znacznie zwiększa trwałość oraz przyspiesza działanie całego dysku. Brak wibracji ma także niebagatelne znaczenie dla komfortu pracy z takim dyskiem.

Szczegółową ofertę możesz sprawdzić w sklepie internetowym: https://www.fostertechnologies.pl/pl/c/Pamiec-przenosna/197

By Marek

Dodaj komentarz