Tytan (Ti) to pierwiastek, który kojarzy się nam od razu z przemysłem, siłą i niezniszczalnością i są to jak najbardziej prawidłowe skojarzenia. Tytan jest wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu nie tylko tego ciężkiego. Znalazł on zastosowanie w naszym codziennym życiu.

Właściwości tytanu

Tytan to pierwiastek chemiczny charakteryzujący się metaliczną biało-szarawą barwą, jest niezwykle wytrzymały i odporny na różnego rodzaju czynniki chemiczne i fizyczne, a do tego lekki i dzięki temu zawdzięcza swoją wyjątkowość. Pierwiastek ma niską gęstość, ale jest sztywny i odporny na korozję. Stop tytanu z niklem i glinem jest najtwardszym i najmocniejszym materiałem na świecie. Metal bardzo trudno poddaje się rozciąganiu, ma też wysoką odporność na działanie chlorków i kwasów oraz jest nietoksyczny. Nie jest mu też straszna woda morska ani chlorowana, a co ciekawe tytan wykazuje biologiczną kompatybilność z tkankami ludzkimi, a jest dla nich obojętny i nieszkodliwy, co daje mu kolejne możliwości zastosowania. Szkodliwy dla ludzkiego organizmu jest tlenek tytanu.

Zastosowanie tytanu

Pierwiastek mocny jak starożytni Tytani (stąd też nazwa ze względu na właściwości) znalazł głównie zastosowanie w przemyśle ciężkim i budownictwie. Z tytanu produkuje się konstrukcje budowli i mostów, wykorzystywany jest także do produkcji elementów samolotów i promów kosmicznych, statków morskich. Tytan jest również wykorzystywany przemyśle medycznym jako biomateriał. W medycynie stosuje się go do konstrukcji protez i implantów w inżynierii biomedycznej. Stosowany jest też do produkcji artykułów gospodarstwa domowego, sprzętów mechanicznych. W ostatnim czasie wykorzystuje się też tytan do produkcji biżuterii, która jest niezwykle trwała, hipoalergiczna a do tego niezwykle estetyczna.

 

By Marek

Dodaj komentarz