Wybór rodzinnego auta, to nie lada wyzwanie. Zanim znajdziemy samochód, którym komfortowo będzie mogła podróżować cała rodzina, niejednokrotnie musimy przejrzeć dziesiątki ogłoszeń, sprawdzić informacje o poszczególnych modelach, odwiedzić autoryzowane salony i wykonać kilka jazd próbnych. Wszystko to wymaga czasu, ale zakup rodzinnego samochodu musi być bardzo dobrze przemyślany. Rodzinny samochód powinien być dostosowany do potrzeb i oczekiwać danej rodziny, a wszystko to zależy od liczby jej członków i stylu życia, jaki prowadzą.

Auto rodzinne – najważniejsze cechy

Bezpieczeństwo

rodzinny samochód

Jak już powyżej zostało wspomniane najważniejszą cechą rodzinnego samochodu jest bezpieczeństwo. Wyruszając w drogę na wakacje, weekendową wycieczkę, a także odwożąc dzieci do szkoły czy też jadąc na rodzinne zakupy, szukamy tego samego. Chcemy mieć pewność, że dojedziemy do celu cali i zdrowi. Auto musi być w pełni sprawne i wyposażone w systemy bezpieczeństwa takie jak: ABS, BAS, EBD, ESP, lub dodatkowo system automatycznego hamowania. Bezpieczne, rodzinne auto powinno posiadać też poduszki powietrzne, nie tylko z przodu ale również z tyłu i po bokach. Wsiadając za kierownicę auta, kierowca musi czuć się w nim komfortowo i pewnie, a samochód powinien dobrze trzymać się drogi.

Wygoda i przestrzeń

Wygoda i przestrzeń to kolejne cechy auta dla całej rodziny. Dzięki temu wszyscy jej członkowie od najstarszych do najmłodszych, mogą w nim swobodnie podróżować. W zależności o liczby członków rodziny, możemy zdecydować się na większy lub mniejszy samochód. Możemy wybrać auta 5-osobowe, 7-osobowe lub nawet 9-osobowe. Najważniejsze, aby samochód pomieścił bez trudu rodziców i dzieci, a wszyscy w swoich fotelach i fotelikach czuli się wygodnie.

I tak w 5-osobowym aucie, przy trójce maluchów, na tylnej kanapie trudno będzie nam umieścić foteliki, a sam ich montaż będzie bardzo trudny lub niemożliwy. Ponadto komfort jazdy w takich warunkach znacznie się obniża. Kiedy w skład naszej rodziny wchodzi czworonożny przyjaciel, to trzeba pomyśleć o miejscu także dla niego.

Istotny jest rozmiar bagażnika, który na co dzień musi pomieścić wózek i zakupy, a w dłuższej trasie rodzinne bagaże. Nie każdy samochód, który wygląda na duży, będzie miał też dużo miejsca w środku (zarówno w kabinie jak i w bagażniku). Dlatego nie należy sugerować się samym wyglądem auta. Zawsze trzeba sprawdzić przestronność wnętrza oraz pojemność bagażnika w litrach. Samochód rodzinny musimy dostosować do liczby członków rodziny, a także ich wieku i ich potrzeb.

Rodzaj nadwozia

Jeszcze do niedawna samochód rodziny kojarzył nam się z nadwoziem typu kombi. Obecnie rodziny z dziećmi coraz chętniej wybierają SUV-y, a także minivany. Takie auta są bardzo pojemne i wygodne. Bez trudu zmieści się w nich cała rodzina z psem lub kotem i bagażami. Typ nadwozia trzeba dobrać do swoich potrzeb. Auta typu kombi świetnie sprawdzają się w przestrzeni miejskiej, jak i długiej trasie czy w terenie. Dzięki miękkiemu zawieszeniu podróżuje się bardzo przyjemnie. Kombi, wbrew pozorom, bardzo łatwo jest zaparkować, nawet na zatłoczonych parkingach.

SUV-y wyposażone są zazwyczaj w napęd na cztery koła, który doskonale sprawdza się podczas dalekich wycieczek w trudnym terenie, a także w zimie. Niestety w SUV-ach nie zawsze mamy dużo więcej przestrzeni w środku lub w bagażniku niż w pojazdach kompaktowych (chociaż wygląd sugeruje zupełnie coś innego). Dlatego chcąc kupić ten typ auta dla całej rodziny, warto sprawdzić ile miejsca jest faktycznie w środku. Dużym SUV-em będzie nam też trudniej zaparkować na ciasnym parkingu, podobnie jak vanem, czy mini vanem. Decydując się na vana na pewno nie zabraknie nam przestrzeni bagażowej, a nawet bardzo długa podróż będzie wygodna.

Ekonomia

Każdy rodzic doskonale wie, że utrzymanie dzieci to niemały wydatek, dlatego też rodzinny samochód powinien być ekonomiczny. Istotne jest aby jego utrzymanie nie pochłaniało zbyt dużych sum z domowego budżetu. Wbrew pozorom duże rodzinne auta mogą być naprawdę oszczędne w zużywaniu paliwa, nawet przy jeździe miejskiej. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, trzeba sprawdzić ile paliwa spala wybrany przez nas pojazd oraz oszacować, czy takie zużycie będzie dla nas korzystne. Pojemność silnika będzie jedną ze wskazówek dotyczącą ekonomiczności auta.

Warto zastanowić się nad pojazdami z koncernu Forda, które posiadają dynamiczne silniki EcoBoost. W ten typ silnika wyposażony jest jakże rodzinny Ford Galaxy. W takim aucie każda rodzina może czuć się bezpiecznie, a podróże będą wyjątkowo ekonomiczne, nawet jeżeli wybierzemy auto z wyższą pojemnością silnika. Ponadto silnik EcoBoost, jest też ekologiczny, gdyż cechuje się niską emisją spalin.

Oszczędny, rodzinny samochód, to też taki, który jest poddawany regularnym przeglądom, dzięki którym możemy uniknąć kosztownych napraw. Regularna wymiana płynów, oleju, filtrów, klocków hamulcowych i innych części ulegających szybkiej eksploatacji, sprawi że auto posłuży nam przez długie lata i będziemy nim bezpiecznie oraz komfortowo podróżować. Ponadto zadbane auto łatwiej jest też sprzedać i uzyskać korzystną cenę. Dlatego warto na co dzień dbać o swój rodzinny samochód.

Nowy czy używany

rodzinne modele Forda

Rozważając zakup rodzinnego samochodu w głowie pojawia się pytanie – czy kupić samochód nowy, czy też używany? Nawet jeśli nie dysponujemy środkami na nowe auto, to z pewnością każdy marzy o pięknym, samochodzie prosto z salonu. Większość rodzin decyduje się na używane, kilkuletnie auta, z małym przebiegiem oraz w bardzo dobrym stanie, niewymagającym napraw. Kupując używane auto dla rodziny nie może to być samochód powypadkowy, gdyż wtedy nie możemy być pewni, że będzie on bezpieczny. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup samochodu z komisu znajdującego się przy autoryzowanym salonie lub auta pokontraktowego, które są serwisowane profesjonalnie przez operatora. Samochody pokontraktowe mogą mieć większy przebieg, lecz mają udokumentowany, wiarygodny oraz profesjonalny serwis.

Rodzinne modele Forda

Chcąc kupić bezpieczny, wygodny, rodzinny samochód warto zapoznać się z propozycjami marki Ford. Rodzinne modele Forda cieszą się ogromną popularnością wśród kierowców na całym świecie. Amerykański koncern samochodowy z każdym nowym modelem stara się udoskonalać systemy bezpieczeństwa w swoich samochodach, a przy tym nie pozbawia kierowców przyjemności z jazdy. Trzymające się drogi auta, o dynamicznych lecz oszczędnych silnikach dają przyjemność z każdego przejechanego kilometra. Wygodne i przestronne wnętrza, wyposażone w szereg udogodnień umilą rodzinne, dalekie podróże. W pojemnych bagażnikach znajdzie się miejsce na bagaże każdego członka rodziny. Śmiało można powiedzieć, że makra Ford tworzy samochody z myślą o rodzinie, a o najbardziej rodzinnych modelach Forda i ich specyfikacji dowiemy się więcej z tego artykułu: https://www.zyciepabianic.pl/styl-zycia/z-rodzina-najlepiej-w-fordzie.html.

 

By Marta

Dodaj komentarz