W naszej strefie klimatycznej ogrzewanie pomieszczeń to konieczność przez kilka miesięcy w roku. Generuje to spore koszty. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm i osób prywatnych poszukuje nowoczesnych rozwiązań, które będą ekonomiczne, a przy tym skuteczne. Na szczęście, istnieją obecnie alternatywy dla tradycyjnego ogrzewania, opierającego się na zasadzie konwekcji. Jedną z tych, która zasługuje na szczególną uwagę, jest ogrzewanie promiennikami podczerwieni. Ma ono sporo zalet i przekonuje coraz więcej osób. Czas poznać je lepiej.

Promienniki podczerwieni, czyli?

Promienniki podczerwieni to nowoczesny rodzaj ogrzewania pomieszczeń, który (jak sama nazwa wskazuje) wykorzystuje promieniowanie podczerwone. To nowoczesne urządzenie, które emitując promieniowanie, doprowadzają do ogrzewania powierzchni. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod, nie mamy tu do czynienia z koniecznością ogrzewania powietrza znajdującego się w pomieszczeniu. Nie musimy również doprowadzać do procesu spalania paliw kopalnych, dzięki czemu ogrzewanie za pomocą promienników ma wiele zalet. Jakich? O tym za chwile.

Oszczędzanie energii

Podstawową zaletą nowoczesnych promienników podczerwieni, które zostały stworzone przez czołowych producentów, jest oszczędzanie energii. Promienniki, jak już wspominaliśmy, wykorzystują energię elektryczną. Warto jednak zauważyć, że jej zużycie w przypadku najnowocześniejszych urządzeń jest zadziwiająco niskie. Zużycie prądu jest bowiem średnio czterokrotnie niższe, niż w przypadku tradycyjnej lampy grzewczej średniej wielkości. Co więcej, promienniki są niezawodne i bezawaryjne. Nie musisz więc obawiać się również konieczności ponoszenia wydatków na naprawy czy wymianę części. To wszystko sprawia, że zakup promiennika podczerwieni jest po prostu opłacalny. Mitem są więc obiegowe opinie mówiące, że jest to drogie ogrzewania. Gdy zsumujemy wszystkie koszty, jakie ponosimy, okazuje się bowiem, że jest zupełnie odwrotnie.

Szybki komfort cieplny

Pomimo tego, że promienniki podczerwieni nie zużywają dużo energii, nie musimy obawiać się tego, że będzie nam zimno. Zasada działania promienników nie opiera się na zjawisku konwekcji. Promienie podczerwieni docierają bezpośrednio do powierzchni, które mają ogrzać (ludzkiego ciała, ścian czy przedmiotów) nie nagrzewając jednocześnie powietrza. Dzięki temu nie potrzebują dużo energii, by zapewnić nam komfort cieplny. Co więcej, jest on odczuwany po zaledwie kilkunastu sekundach od uruchomienia promiennika. Dzięki temu możemy zrezygnować z wszystkich dodatkowych form ogrzewania, takich jak piecyki gazowe czy elektryczne, co zapewnia dodatkowe oszczędności.

Wygoda korzystania z promienników

Promienniki są alternatywą, która opłaca się nie tylko ze względu na koszty eksploatacji, które jak wspominaliśmy, nie są wysokie. To również rozwiązanie, które jest po prostu wygodne i praktyczne. Dobrej klasy promienniki nie tylko szybko ogrzewają pomieszczenia, ale są również łatwe w sterowaniu. Możemy ustawiać moc działania promiennika podczerwieni w sposób prosty i intuicyjny, a nawet skorzystać ze zdalnego sterowania lub podłączyć je do aplikacji typu smart dom. To spora wygoda i oszczędność czasu – możesz zapomnieć o konieczności rozpalania ognia czy uzupełniania poziomu paliwa w swoim piecu.

Dbaj o środowisko

Mówiąc o promiennikach ciepła, nie sposób nie wspomnieć o ekologii. Jest to bowiem rozwiązanie, które ma wiele zalet również dla środowiska naturalnego oraz naszego bezpieczeństwa. Niskie zużycie energii, brak konieczności korzystania z zasobów naturalnych (węgiel, gaz, olej opałowy), a co za tym idzie brak szkodliwych spalin sprawiają, że promienniki ciepła są naprawdę przyjazne środowisku. Co więcej, nie powodują zagrożenia dla człowieka – fale podczerwieni o średniej długości nie mają wpływu na nasz organizm, a dodatkowo unikamy również ryzyka związanego z ulatnianiem się gazu czy dwutlenku węgla.

Gdzie można zastosować promienniki?

Wiemy już wiele o zasadach działania oraz zaletach promienników ciepła. Wciąż jednak nie odpowiedzieliśmy sobie na pytanie, w jakich miejscach warto je montować. Odpowiedź na nie jest bardzo prosta – mogą zostać zamontowane wszędzie tam, gdzie są nam potrzebne. Sprawdzą się nie tylko w magazynach, halach czy innych obiektach przemysłowych, ale również tam, gdzie liczy się estetyka oraz gdzie przebywa dużo osób. Dzisiejsze promienniki są bowiem bardzo estetyczne i wyróżniają się nowoczesnym designem. Co więcej, ich delikatne światło nie razi w oczy. Z tego powodu coraz częściej wykorzystywane są w lokalach gastronomicznych, sklepach czy urzędach. Warto dodać, że mogą być montowane również na częściowo zadaszonych powierzchniach, takich jak altany, ogródki piwne czy tarasy z zabudową. Jak widzisz, promienniki ciepła to wszechstronne, nowoczesne i bezpieczne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w przypadku lokali, sklepów, hal, magazynów, jak i w obiektach użyteczności publicznej. Wszystko wskazuje na to, że ta ekologiczna metoda ogrzewania na dobre przyjmie się w naszym kraju i jeszcze bardziej zyska na popularności – również w domach prywatnych. Warto więc zainteresować się nią już dziś.

By Marek

Dodaj komentarz