Szybkowar jak sama nazwa wskazuje umożliwia szybkie gotowanie. I chociaż naczynie ma swój specyficzny wygląd to obsługa i gotowanie w nim jest niezwykle proste, a co najważniejsze szybkie. Warto zdawać sobie sprawę, że szybkowar został wynaleziony we Francji już w XVII wieku! Do chwili obecnej wygląd garnka niewiele się zmienił.

Szybkowar – co to jest w ogóle?

Szybkowar, to bardzo szczelny garnek, w którym w czasie gotowania następuje wzrost ciśnienia, który w następstwie powoduje wzrost temperatury i przyśpiesza wrzenie wody. W ten właśnie sposób skraca się czas gotowania. Szybkowar to gruby i zazwyczaj ciężki garnek ze specjalną szczelną pokrywką. Jej szczelność jest kontrolowana przez specjalny mechanizm. W szybkowarze do gotowania wykorzystywana jest para wodna.

Zalety szybkowaru

Gotowanie w szybkowarze ma szereg zalet. Najważniejszą zaletą jest szybkie przygotowanie potrawy, a ta szybkość sprzyja innym zaletom takim jak oszczędność: wody, gazu, czy prądu, no i czasu 🙂 Kolejną bardzo ważną zaletą tego rodzaju naczyń do gotowania jest fakt, że ugotowane w szybkowarach produkty zachowują swoje wartości odżywcze. Jedzenie z szybkowaru zachowuje piękny kolor oraz aromat i do tego wszystkiego jest lekkostrawne. Jeśli lista tych zalet zachęciła nas do zakupu szybkowaru to warto postawić na wysoką jakość produktu i sprawdzić szybkowar Philipiak: http://www.philipiaknaczynia.pl/produkty,3,56

Jak gotować w szybkowarze?

Przed pierwszym użyciem szybkowaru warto zapoznać się instrukcją jego obsługi. Do środka garnka wkładamy produkty, które chcemy ugotować także z przyprawami i podlewamy wodą, maksymalnie do 2/3 objętości naczynia. Następnie szybkowar stawia się na kuchence i podgrzewa. Ogrzewana woda paruje, a w zamkniętym szczelnie szybkowarze para nie znajduje ujścia i powoduje to podniesienie ciśnienia, wewnątrz naczynia do określonej wartości. Jeśli ciśnienie przekroczy określoną wartość, to zawór bezpieczeństwa wypuszcza nadmiar pary i sygnalizuje to gwizdem. Ten mechanizm zabezpiecza szybkowar przed jego rozsadzaniem. Jedyną wadą szybkowaru jest to, że nie można otworzyć pokrywy w trakcie gotowania, aby np. doprawić danie. Trzeba też pamiętać, że przed zdjęciem pokrywy należy otworzyć zawór i wypuścić nadmiar pary, a następnie zdjąć pokrywę, aby ochronić się przed poparzeniem.

Źródło obrazka wyróżniającego: www.philipiaknaczynia.pl

By Marek

Dodaj komentarz