Szalunki ścienne są specjalnym rodzajem akcesoriów, które są szczególnie pomocne przy pracach remontowych, zwłaszcza przy ścianach o skomplikowanej konstrukcji lub kubaturze. Oprócz łatwego montażu i dużej użyteczności, szalunki te charakteryzują się również wytrzymałością na wysokie obciążenia i łatwością rozbudowy o dodatkowe akcesoria. Do czego jeszcze mogą one służyć? Podpowiadamy.
Czym tak naprawdę są szalunki ścienne?
Szalunki ścienne to narzędzia wykorzystywane na budowach, które są szczególnie pomocne przy pracach związanych z otworami ściennymi, takimi jak nadproża okienne czy drzwiowe. Mogą również pełnić funkcję wsporników dla elementów dekoracyjnych elewacji oraz pomagać we wznoszeniu ścian różnych budynków. Co ważne, deskowanie ścian można zainstalować samodzielnie, bez konieczności korzystania z skomplikowanych maszyn.
Istnieją różne typy szalunków ściennych, które obejmują kilka systemów. Pierwszy z nich jest przeznaczony do wspierania ścian prostych i jest uniwersalny oraz kompatybilny z różnymi rodzajami budynków. Nadaje się do stosowania w budownictwie mieszkaniowym, biurowym oraz przemysłowym i może być stosowany w małych, średnich oraz dużych budynkach. Kolejny system lepiej sprawdza się w przypadku ścian łukowych. Ostatni system z kolei jest przeznaczony dla ścian jednostronnych i zapewnia bezpieczne przenoszenie parcia betonu w przypadku tego typu deskowania.
Jakie zalety szalunków ściennych możemy wyróżnić?
System szalunków niesie ze sobą wiele korzyści w budownictwie jak chociażby możliwość wielokrotnego montażu, wytrzymałość na obciążenia o wysokim parciu betonu oraz gładkość powierzchni bez konieczności tynkowania. System ten charakteryzuje się wysoką jakością i wyposażony jest w proste w użyciu zamki umożliwiające szybki montaż i demontaż. Możliwość rozbudowy szalunków o dodatkowe akcesoria, takie jak rurki dystansowe, stożki PCV czy dystanse do zbrojenia, oraz ich szybkie przestawienie i przemieszczanie przy pomocy haków transportowych, przyczynia się do sprawnego przeprowadzenia budowy. Szalunki ścienne spełniają normy bezpieczeństwa i są wykonane z trwałych materiałów. Przykładowo rama płyt jest z profili wysokogatunkowej stali cynkowanej, a poszycie pokryte jest wielowarstwową i wodoodporną sklejką.
Co więcej, szalunki ścienne są ekonomicznym rozwiązaniem, ponieważ ich wielokrotny montaż i demontaż przyczyniają się do ograniczenia kosztów budowy. Dzięki temu, że można je łatwo przestawiać i przemieszczać, nie ma konieczności ciągłego zakupu nowych elementów przy budowie kolejnych ścian. To przekłada się na zmniejszenie wydatków i optymalne wykorzystanie zasobów. Dzięki wykorzystaniu szalunków dostępnych przykładowo na https://szalbud.pl/, można zaoszczędzić czas i skrócić czas budowy, co jest korzystne zarówno dla wykonawcy, jak i inwestora.