Międzynarodowy Dzień Ziemi zwany też Światowym przypada na 22 kwietnia. Tego szczególnego dnia powinniśmy szczególnie pomyśleć o naszej planecie. Jest to dość młode święto gdyż zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dopiero w 2009 roku, a pierwszy raz obchodziliśmy je w 2010 roku jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Jednak jego historia jest starsza i sięga lat 70 ubiegłego stulecia, kiedy zaczęto propagować idee ekologiczne.

Dzień Ziemi dlaczego jest taki ważny?

Dzień Ziemi kojarzy się nam zazwyczaj z uczniami szkół w różnym wieku, które tego dnia wychodzą na ulice miast, wsi, do lasów i zbierają porzucone śmieci, czy też sadzą drzewka i krzewy. W szkołach prowadzone są też specjalne zajęcia mające na celu wzbudzić zainteresowanie zachowania proekologicznymi. Taka wiedza przydałby się również wielu osobom dorosłym, bo o Ziemię trzeba dbać nie tylko w dniu jej święta ale na każdego dnia. Niby zdajemy sobie sprawę że środowisko naturalne jest w bardzo złym stanie, o czym słyszymy regularnie w mediach jednak nie wiele osób robi coś w kierunku by poprawić jakość powietrza, wody i gleby.

Co możemy robić?

Każdy z nas bez względu na wiek, płeć, poglądy polityczne, wyznanie itp. powinien na co dzień troszczyć się o środowisko naturalne. I wcale nie jest to takie trudne, uciążliwe czy konieczne zapamiętywania. Dbałość o Matkę Naturę może się wyrażać w drobnych gestach takich jak: segregowanie śmieci, wyłączanie zbędnego oświetlenia czy urządzeń elektronicznych, dokręcanie wody, wyrzucanie nawet drobnych śmieci do koszy a nie trawniki, ulice itp. Już od dawna panuje moda na bycie eko.

By Marta

Dodaj komentarz