platnosci

platnosciCo 10. firma z sektora MŚP oferująca usługi bądź produkty B2B skarży się, że jej klienci rezygnują z zakupu ze względu na wysoką cenę. Fakturatka może to zmienić. W ramach tej usługi, przedsiębiorca dokonuje zakupu na raty, a sprzedający za sprzedaż towaru lub usługi otrzymuje płatność w terminie. To kolejna, obok eFaktoringu, usługa NFG wspierająca płynność finansową najmniejszych firm.

Jak wynika z badania NFG, przeprowadzonego w pierwszym kwartale br. przez IMAS International, 10 proc. mikro i małych firm spotkało się z sytuacją, w której klient zrezygnował z zakupu towaru lub usługi ze względu na wysoką cenę. Co czwarty przedsiębiorca (24 proc.) uważa, że wprowadzenie płatności na raty mogłoby zwiększyć jego sprzedaż B2B.

– Szacujemy, że zainteresowanie usługą sprzedaży ratalnej w najbliższych kwartałach tego roku może być jeszcze wyższe, ponieważ aktualnie, z uwagi na rosnącą inflację, mamy do czynienia ze wzrostem cen towarów i usług dla biznesu. Rosną koszty prowadzenia działalności w Polsce, a to skłoni przedsiębiorców do szukania nowoczesnych rozwiązań, które będą w stanie zoptymalizować bieżące wydatki firmowe – tłumaczy Dariusz Szkaradek, prezes Zarządu NFG.

Mniejsze ryzyko, większa sprzedaż

Według danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, w Polsce 271 869 firm zalega swoim kontrahentom na ponad 9 mld zł. Średnie zobowiązanie jednej zadłużonej firmy wynosi 33,4 tys. zł. Możliwość trafienia na nierzetelnego płatnika jest więc dosyć spora. Nowa usługa NFG eliminuje ryzyko niewypłacalności klienta.

– Sprzedający nie musi się obawiać, że klient z jakichś względów przestanie spłacać raty. NFG w ramach Fakturatki wypłaca mu pełną wartość towaru lub usługi, a ryzyko niewypłacalności kupującego przejmuje na siebie – wyjaśnia Emanuel Nowak, ekspert NFG.

Co ciekawe, niezależnie od liczby rat, w jakich klient biznesowy będzie spłacał sfinansowaną fakturę zakupu, sprzedający otrzyma pieniądze za towar lub usługę w uzgodnionym na fakturze terminie, bez konieczności czekania na zakończenie spłaty.

– W transakcjach B2B zmorą jest czekanie na płatność od kontrahenta, bo taka sytuacja zawsze stwarza ryzyko utraty płynności finansowej. Tymczasem większość biznesów w Polsce operuje właśnie w ten sposób, sprzedając z odroczonym terminem płatności. Czekanie na płatność najbardziej problematyczne jest w mikro i małych firmach – zauważa prezes Szkaradek i dodaje: – Fakturatka niweluje ryzyko utraty płynności finansowej, bo sprzedający, po pierwsze, otrzymuje płatność w terminie faktury; a po drugie: zwiększa sprzedaż do tych firm, których wcześniej nie było stać na zakupy.

Wielu przedsiębiorców wystawiających faktury z odroczonym terminem płatności na różne sposoby próbuje ograniczyć ryzyko, np. ubezpieczając takie faktury bardzo drogim ubezpieczeniem. A tymczasem, wystarczy, że wyślą kupującemu link do płatności na raty, zachęcając go w ten sposób do zakupu w swojej firmie.

Można wrzucić w koszty

A jak to wygląda z perspektywy kupującego? Warunkiem skorzystania z Fakturatki podczas zakupów do firmy jest otrzymanie od dostawcy faktury płatnej przelewem. Kupujący samodzielnie wybiera liczbę rat, a następnie akceptuje transakcję kodem SMS. Proces wnioskowania o sfinansowanie zakupu odbywa się automatycznie, online i trwa 15 minut.

Nowy model finansowania NFG wpisuje się w dobrze znane instrumenty rynkowe dla biznesu jak kredyt, leasing czy pożyczka, ale, zdaniem ekspertów, ma więcej korzyści.

– Ani kredyt, ani leasing ani pożyczka nie zapewniają aktualnie tak szybkiego i wygodnego finansowania jak Fakturatka. W dodatku, w odróżnieniu od leasingu, tutaj od razu po zakupie towaru stajemy się jego właścicielem i unikamy skomplikowanej procedury wykupu. Płatność odbywa się w dogodnych ratach, a koszty usługi finansowania zakupów można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i odliczyć podatek VAT – wyjaśnia Emanuel Nowak.

Ile to kosztuje

Jak deklaruje firma NFG, sprzedawca oferując nowy model płatności swoim klientom, nie ponosi żadnych kosztów sprzedaży ratalnej. Kupujący może sfinansować Fakturatką zakup o wartości do 30 tys. zł, wybierając samodzielnie liczbę rat (od 1 do 36). Dostępny w systemie kalkulator informuje o wysokości miesięcznych płatności.

Spółka NFG jest częścią Kaczmarski Group, do której należą również: Krajowy Rejestr Długów, firma windykacyjna Kaczmarski Inkasso, kancelaria prawna Via Lex oraz Easy Check. Łączy produkty finansowe z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, gwarantując szybki, wygodny i bezpieczny dostęp do wybranych usług. Dotychczas, w ramach usługi eFaktoringu, sfinansowała ponad 130 tys. faktur dla mikrofirm o łącznej wartości przekraczającej 850 mln zł. Fakturatka, to kolejna usługa NFG wspierająca płynność finansową najmniejszych firm.

By Marek

Dodaj komentarz