kwiatostan lipy
tajemnice-natury.blogspot.com

Właściwości lecznicze lipy znane są od stuleci. Od zawsze doceniano także pozostałe walory tego drzewa, a nawet opiewano jego piękno w poezji. W naszych czasach szczegółowe badania chemiczne pozwoliły na usystematyzowanie wiedzy na temat substancji zawartych w lipie i dzięki temu możemy dziś je w pełni wykorzystać.

kwiatostan lipy
tajemnice-natury.blogspot.com

Kwiatostan –kwitnienie i sposób na suszenie

Kwiat lipy dojrzewa, jak wskazuje nam to nazwa miesiąca – w lipcu. Na południu Polski można go zacząć wypatrywać na drzewach już w czerwcu, zwłaszcza gdy poczujemy charakterystyczny, słodki zapach, a wokół zaczną unosić  się chmary pszczół, żeby zebrać nektar na pyszny lipowy miód. Nie spodziewajmy się jednak okazałego kwiecia w feerii barw; kwiatostany lipy przypominają bardziej niepozorne  jasnozielone lub lekko żółte koszyczki. Najlepiej zebrać  je do płóciennego woreczka i zawiesić  w przewiewnym i  zacienionym miejscu w domu. W ten sposób ususzymy je właściwie, a potem przyrządzać będziemy mogli zdrowy napar na przeziębienie.

porównanie gatunków lipy
http://drzewapolski.blogspot.com/

Liście lipy- sposób na rozpoznanie w terenie

Dwa najbardziej popularne u nas gatunki lipy rozpoznać możemy także po liściach.  Na pierwszy rzut oka wydaje się, że różnią się jedynie wielkością, dopiero odwrócenie liści na spodnią stronę pozwoli zauważyć, że lipa szerokolistna ma wyraźniejsze unerwienie, silniejszy i grubszy ogonek, a także białe kępki włosków na spodzie w odróżnieniu od rudych włosków na spodach liści lipy drobnolistnej. Są to bardzo pospolite gatunki i z pewnością znajdziemy je łatwo w naszej najbliższej okolicy. Należy jednak pamiętać, żeby na susz zbierać tylko kwiatostany z drzew oddalonych od ulicy i unikać miejsc, gdzie zanieczyszczenia i spaliny mogą unosić się w powietrzu lub w wodach gruntowych.

Dobroczynne substancje – sposób na zdrowie

Dziś korzystamy z dobrodziejstw substancji zawartych w wyciągach z kwiatostanu lipy na różne dolegliwości.  Zawierający je naturalny syrop łagodzi kaszel, a inne specyfiki mogą mieć działanie napotne, przeciwgorączkowe lub  przeciwskurczowe. W niektórych lekach stosuje się je jako substancję czynną działająca uspokajająco lub moczopędnie. Będziecie zdziwieni jak wiele różnych związków chemicznych mieści się małej kropelce ekstraktu z kwiatostanu lipy.  Oto krótka charakterystyka najważniejszych z nich:

syrop na kaszel z lipą
http://akademianiechorowania.pl/produkty/

Flawonoidy– przeciwutleniacze  i zarazem barwniki, działają także przeciwzapalnie, uszczelniają naczynia krwionośne, a więc ,można je stosować  przeciwobrzękowo. Do tego działają rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg moczowych i żółciowych. Wreszcie mogą być uważane za substancję moczopędną.

Fotosterole– w połączeniu  z cukrem tworzą glikozyty będące substancją obronną dla organizmu.

Terpeny –nadają naparom charakterystyczny przyjemny zapach i smak, jak również  mają działanie łagodzące podrażnienia.

Garbniki, zwane też taninami maja wpływ na barwę i smak zawierających ją substancji, a także mogą działać bakteriobójczo, a nawet  chronić przed nowotworami.

Pektyny – mają  właściwości żelujące, które wykorzystuje się  produkcji powideł i dżemów. Działają przy tym ochronnie na przewód pokarmowy.

Olejek eteryczny- choć może zapach lipy nie jest szczególnie intensywny, ale z pewnością  bardzo przyjemny. Stosuje się go do wykonywania ułatwiających oddychanie inhalacji podczas przeziębienia..

Kwasy organiczne – związki węgla zawierające grupę karboksylowa mają znaczenie dla prawidłowej przemiany materii, pobudzają wydzielanie soku żołądkowego i trzustkowego, a także poprawiają apetyt.

Sole mineralne – są ważne w diecie każdego z nas ponieważ spełniają rolę budulcową i regulują wiele procesów. W przypadku niedoboru soli mineralnych dojść może do niebezpiecznych zaburzeń w codziennym funkcjonowaniu naszego organizmu.

Witamina C– na temat tej najbardziej popularnej witaminy powstają całe książki, my ograniczmy się do wspomnienia o jej właściwościach uodparniających i wspomagających leczenie objawów przeziębienia.

PP – witamina PP ma miedzy innymi korzystne działanie na system nerwowy.

Prawda, że jest tego sporo? Nic więc dziwnego, że ekstrakt z lipy jest składnikiem wielu skutecznych leków, w tym naturalnych syropów  na kaszel. Więcej o składzie i działaniu naturalnego  syropu na kaszel z zawartością lipy dowiedzieć się można tutaj: http://akademianiechorowania.pl/produkty/

By Marta

Dodaj komentarz