lektor

lektorNagrania lektorskie mają bardzo szerokie zastosowanie i używane są w różnych celach – od reklam radiowych i telewizyjnych, poprzez prezentacje, szkolenia i konferencje, a skończywszy na serialach, filmach czy grach komputerowych. Z jakimi kosztami trzeba się wtedy liczyć?

Gdzie można zamówić nagranie lektorskie?

Obecnie zdobycie nagrania lektorskiego, także wykonane przez znanego lektora, nie jest związane ze skomplikowaną procedurą. Wszystko można załatwić za pośrednictwem internetu, bez konieczności udawania się do studia nagraniowego.

Internetowe banki głosów lektorskich umożliwiają szybkie i łatwe znalezienie właściwego lektora do realizacji praktycznie każdego nagrania. Gromadzą one setki, a niekiedy nawet tysiące ofert lektorów, którzy mogą wziąć udział w nagraniu. Wśród nich znajdują się także bardzo znani lektorzy z rozpoznawalnymi głosami.

Aby złożyć zamówienie na nagranie lektorskie, wystarczy wybrać lektora, a potem przekazać informacje o zleceniu do studia nagraniowego, z którym współpracuje bank głosów. Wszystko można zrealizować za pomocą sieci, co powoduje, że dostęp go nagrań na zamówienie jest obecnie bardzo prosty.

Cenniki nagrań lektorskich – ile kosztuje ich wykonanie?

Koszty wykonania nagrań lektorskich zależne są od wielu czynników, dlatego najczęściej wykonuje się ich wycenę indywidualnie.

Przy materiałach jak nagrania lektorskie cennik zależny jest między innymi od ich typu, miejsca publikacji, długości materiału oraz dodatkowych usług, w tym postprodukcja. Dodatkowo koszty zależne są od wybranego lektora – usługi popularnych lektorów to znacznie wyższy koszt niż tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę.

Koszty nagrań lektorskich rozpoczynają się od około 50 złotych w przypadku lokalnych stacji radiowych czy telewizyjnych za wykonanie materiału o długości do 30-45 sekund. W przypadku stacji ogólnopolskich koszty wynoszą już kilkaset lub kilka tysięcy złotych zależnie od popularności lektora.

Za wykonanie nagrania na potrzeby szkoleń, konferencji czy prezentacji na ogół trzeba zapłacić od 200 do 1000 złotych w zależności od ich długości.

Dłuższe materiały, na przykład jak podłożenie głosu pod postaci do filmu, serialu, audiobooka czy gry komputerowej, to wydatek wynoszący od 1000 do nawet ponad 3000 złotych.

Z cennikami lektorów świadczących swoje usługi online można zapoznać się już teraz w internecie na stronach banków głosów lektorskich oraz na stronach lektorów pracujących indywidualnie. Aby uzyskać indywidualną wycenę, należy skontaktować się bezpośrednio ze studiem albo lektorem.

By Marek

Dodaj komentarz