Przenośniki ślimakowe są wszechstronnymi mechanicznymi systemami transportowymi powszechnie używanymi do przenoszenia różnych materiałów w poziomie lub pod lekkim nachyleniem. Kiedy najczęściej są one używane?
Rodzaje ładunków do podajników ślimakowych
Podajniki czy przenośniki ślimakowe są rodzajem maszyn pozwalających na wydane transportowanie różnych typów ładunków z wykorzystaniem ruchu ślimakowego.
Rodzaj ładunku, jakim może być transportowany przez podajniki ślimakowe, zależy od kilku czynników, w tym konstrukcji przenośnika, właściwości materiału i konkretnego zastosowania urządzenia. Oto kilka przykładów ładunków, które mogą przenosić przenośniki ślimakowe:
- Produkty spożywcze – proszki, na przykład mąka, cukier, ziarna, nasiona.
- Materiały sypkie – można transportować nimi piasek, żwir, węgiel, rudy i minerały.
- Chemikalia i farmaceutyki – proszki i produkty stosowane w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym.
- Odpady i materiały do recyklingu – stosowane są do materiałów odpadowych, surowców wtórnych i przemysłowych produktów ubocznych.
- Tworzywa sztuczne i polimery – stosowane w przemyśle tworzyw sztucznych do przenoszenia tworzyw w formie proszków, peletek i granulatów.
- Produkty drzewne – nadają się do zrębków drzewnych, trocin.
- Materiały budowlane – przykładowo transportowane są nimi cement, zaprawa i kruszywa budowlane.
- Produkty rolnicze – służą do transportu pasz dla zwierząt, zbóż i produktów rolnych.
- Górnictwo – minerały, kruszywa i rudy.
Oczywiście, to jedynie przykładowe produkty, jakie mogą transportować podajniki ślimakowe, ponieważ mogą być one także wykorzystane wraz z innymi rodzajami ładunków, aby przenosić je szybko i skutecznie.
Jak dobrać odpowiedni podajnik ślimakowy?
W przemyśle wykorzystuje się różnorodne podajniki ślimakowe, dzięki czemu mogą być one dopasowane indywidualnie do konkretnego przeznaczenia, miejsca ich montażu oraz oczekiwanej wydajności.
Warto pamiętać o tym, że konstrukcja przenośnika ślimakowego, w tym jego średnica, skok i prędkość, powinna być starannie dobrana w oparciu o właściwości transportowanego materiału.
Ścierność, gęstość nasypowa, wielkość cząstek, zawartość wilgoci i inna charakterystyka materiału odgrywają rolę w określeniu odpowiedniej konstrukcji przenośnika ślimakowego dla danego zastosowania.
Dodatkowo w konstrukcji tego typu przenośników można zastosować specjalne elementy, takie jak pokrywy koryt, leje samowyładowcze i napędy o zmiennej prędkości, aby zoptymalizować obsługę określonych materiałów.