Mamy jesień i niestety nie polską złotą, tradycyjną. Tej jesieni wyjątkowo tęsknimy za słońcem i upalnymi dniami, co niektórzy mogą nawet tęsknić za letnimi obowiązkami np. za pielęgnacją przydomowego trawnika. Dlatego jeśli tęsknicie za takimi ogrodowymi pracami już dzisiaj podpowiadamy jak takie czynności można sobie ułatwić i uprzyjemnić. Pomimo tego, że obecna jesienna aura nie sprzyja pracom w ogrodzie, to właśnie jesienią i zimą warto planować takie obowiązki. Poniżej przedstawiamy sposoby na nowoczesne i wygodne sposoby nawadnianie trawnika.

Wąż ogrodowy

dog-1310545__180

Najpowszechniejszym sposobem na nawadnianie trawnika jest zastosowanie węża ogrodowego podłączonego do przydomowego kranu lub studni. Dzięki niemu nie musimy biegać po ogrodzie z konewką. Węże ogrodowe mogą mieć różną długość, a zależy to od wielkości naszego ogrodu – im większy ogród tym wąż musi być dłuższy. Węże ogrodowe wymagają od nas samodzielnej obsługi. Aby nawodnić trawnik i rabaty z kwiatami lub grządki z warzywami musimy uruchomić strumień wody, a następnie nawodnić powierzchnię. Chcąc ułatwić sobie pracę najlepiej kupić odpowiednie końcówki zraszające oraz wózek na wąż ogrodowy, który ułatwi przemieszczanie się z nim po ogrodzie oraz zwijanie. Wózek na waż ogrodowy pozwoli także na utrzymanie porządku w ogrodzie, dzięki niemu wąż nie będzie splątany lub załamany.

Zraszacze

sprinkler-1209900__180

Zraszacze ogrodowe są niezwykle przydatne w przypadku nawadniania trawnika o dużej powierzchni, zwłaszcza podczas upalnego lata, kiedy trawnik musi być podlewany codziennie. Zraszacze ułatwiają tą pracę wystarczy tylko odkręcić strumień wody a system zraszający podleje nasz trawnik z każdej strony w równomierny sposób. W przypadku dużego ogrodu system zraszania musi być bardziej rozbudowany co wymaga zastosowania odpowiednich systemów przyłączy. W sklepach z artykułami ogrodniczymi znajdziemy wiele modeli zraszaczy i innych artykułów ułatwiających nawadnianie trawnika. Wiele ciekawych i nowoczesnych rozwiązań proponuje nam Karcher: https://www.kaercher.com/pl/home-garden/systemy-nawadniania.html .

Automatyczne nawadnianie ogrodu

Jedną z najnowocześniejszych metod nawadniania trawnika i ogrodu, a zarazem najwygodniejszą jest automatyczne nawadnianie. Niestety ten innowacyjny i wygodny system ma też jedną wadę – jest drogi. Jednak dla właścicieli dużych ogrodów inwestycja z pewnością szybko się zwróci. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii nasz ogród będzie podlewany regularnie. Samodzielnie ustalamy godziny oraz czas podlewania. Moduły sterujące podlewaniem mają również specjalne czujniki, które reagują na opady i kontrolują poziom wilgotności gleby, dzięki czemu uruchamiają się w odpowiednim czasie.

By Marek

Dodaj komentarz