tanatopraksja informacje

Tanatopraksja to praktyka stosowana w zakładach pogrzebowych w celu konserwacji i przygotowania zmarłych do prezentacji i pochówku. Na czym dokładnie ona polega i kiedy się ją przeprowadza?

Jakie są cele tanatopraksji?

Tanatopraksja obejmuje procesy dotyczące ciała zmarłego, aby zapobiec rozkładowi oraz rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych lub patogenów. Jednym z głównych celów tanatopraksji jest tymczasowe zabezpieczenie ciała zmarłego, opóźniając naturalny proces rozkładu. Dzięki temu zachowaniu bliscy mają więcej czasu na zorganizowanie pogrzebu. Balsamowanie także przeprowadza się, gdy rodziny decydują się na wystawienie ciała. Pozwala wtedy bliskim zobaczyć zmarłego po raz ostatni. Ten proces może pomóc przywrócić naturalny wygląd zmarłego, zmniejszając skutki rozkładu i urazów. Może to zapewnić komfort pogrążonym w żałobie członkom rodziny podczas oglądania ciała przed pogrzebem. Gdy zmarłą osobę trzeba przewieźć na dużą odległość, balsamowanie może pomóc w konserwacji ciała, aż dotrze ono do miejsca przeznaczenia w odpowiednim stanie.

Jak odbywa się balsamowanie ciała?

Proces balsamowania odbywa się etapami i obejmuje również dodatkowe czynności. Jak jest on prowadzony? W pierwszej kolejności wstrzykuje się płyn konserwujący do układu krążeniowego zmarłego przez główną tętnicę, często tętnicę szyjną lub udową. Płyn ten zawiera substancje chemiczne, takie jak formaldehyd, które spowalniają rozkład i zabijają bakterie. W niektórych przypadkach stosowane są także odpowiednie narzędzia do odessania gazów i płynów z jam ciała, aby dodatkowo zabezpieczyć je przed postępującym procesem gnicia.

Specjaliści w dziedzinie tanatopraksji mogą stosować również dodatkowe techniki, na przykład mające na celu ustalenie określonych rysów twarzy, szycie nacięć i zabiegi kosmetyczne, aby przywrócić naturalny wygląd zmarłemu. W przypadku poważniejszych urazów osoby zmarłej, na przykład na skutek wypadków samochodowych, specjalista może przeprowadzić również złożoną rekonstrukcję na podstawie dostarczonych przez rodzinę zdjęć.  Potem zmarłego ubiera się i przygotowuje do oglądania, a następnie umieszcza w trumnie w celu pochówku lub kremacji.

Gdzie można skorzystać z takiej usługi?

Przez długi czas usługi w zakresie tanatopraksji nie były tak łatwo dostępne w Polsce i prowadziły je wyłącznie wybrane domy pogrzebowe. Teraz jednak sytuacja uległa zmianie i w swoich ofertach ma je coraz więcej zakładów. Przykładowo, jeżeli poszukiwany jest prowadzący takie działania zakład pogrzebowy Zabrze – https://quovadis-pogrzeby.pl/ to jedno z tych miast, gdzie można skorzystać z tej obsługi.

By Marek

Dodaj komentarz