W dzisiejszych czasach dachy pokryte roślinnością zdobywają popularność stosunkowo wolno, jednakże to rozwiązanie warte uwagi. Są one skonstruowanej z wielu warstw, a dzięki temu zielony dach stanowi trwałe pokrycie. Może on mieć różny wygląd oraz formę, a sprawdza się wszędzie na przykład na osiedlach mieszkaniowych, domach jednorodzinnych czy budynkach komercyjnych.
Jakie warstwy posiada zielony dach?
Dziś oferowane są właściwie przygotowane warstwy dachu zielonego, które gwarantują odpowiednie funkcjonowanie dachu i jednoczesny wzrost roślin. Warstwa wegetacyjna jest tą, w której sadzone są rośliny. Takie podłoże zawiera składniki mineralne, czyli ziarna substratu i organiczne, czyli zazwyczaj kompost lub torf.
Warstwa filtracyjna to geotekstylia w postaci włóknin. Kolejna jest warstwa drenujaca, która wykonana jest z kruszyw pochodzenia mineralnego, sztucznego albo z recyklingu. Zazwyczaj wykorzystuje się żwir kopalniany lub rzeczny i grysy. Poza tym wykorzystuje się maty i płyty drenujące. Warstwa izolacji wodoszczelnej składa się z wkładki wykonanej z folii miedzianej lub dodatku specjalnego środka chemicznego. Warstwa termoizolacji i pokrycia dachowego opiera się na styropianie.
Jakie podstawowe zalety ma zielony dach?
Zielone dachy można już coraz częściej spotkać na wielu budynkach. To doskonałe rozwiązanie, z którego płynie wiele zalet. Po pierwsze zapewnia on dobrą izolacyjność. Zielony dach chroni przed dużym nagrzaniem w lecie, a w zimie przed oziębieniem. Jest on bardzo odporny, szczególnie na uszkodzenia mechaniczne czy działanie wiatru. Takie rozwiązanie gwarantuje nie tylko zmniejszenie hałasu, lecz także na zminimalizowanie wody odprowadzanej do kanalizacji miejskiej.
Taki dach zapewnia wysoką estetykę w miejscach, w których brakuje naturalnej zieleni. Poza tym poprawia wygląd krajobrazu i miasta, dzięki swojej roślinności. Obejmuje to zazwyczaj sadzenie bylin, krzewów, drzew i trawniki rolowane w Podlaskim. Poza tym taką zieleń można komponować z elementami małej architektury na przykład oczkami wodnymi.