zielona moc
http://deviantart.net/

Idea zielonej energii, czyli tej pochodzącej bezpośrednio z natury, a nie wytwarzanej przez człowieka w elektrowniach i różnego typu elektrociepłowniach dociera do nas wszystkich. Większość z nas wychodzi na przeciw ekologicznym rozwiązaniom, uznaje je za słuszne i popiera ich rozpowszechnianie. Jednak kiedy przychodzi do działań praktycznych związanych z wdrożeniem energii odnawialnych w naszym codziennym życiu, tak łatwo już nam nie jest. Nie wiemy od czego zacząć i jak sprawić, by nasz dom był zasilany ekologicznie. Tymczasem wystarczy podpisać umowę o dostawę energii dla domu u dobrego dystrybutora, aby otrzymać zielone światło dla zielonej energii.

Zielona energia z własnego dachu

panele fotowoltraiczne na dachu
http://www.dom.refrigo.pl/

Dobre koncerny energetyczne wspierają rozwój energii odnawialnych poprzez budowę farm wiatrowych i elektrowni fotowoltaicznych, a otrzymanym z nich prądem zasilają lokalne sieci. Pomagają także swoim klientom zostać prosumentami, czyli wytwórcami zielonej energii na własne potrzeby. Podpisując umowę o dostawy energii dla domu z RWE mamy okazję skorzystać z ich oferty instalacji paneli fotowoltaicznych na własnym dachu. Oczywiście najpierw trzeba być właścicielem nieruchomości oraz sprawdzić stan techniczny i wytrzymałość dachu, na którym chcemy je zainstalować. Do tego potrzebny będzie stabilny grunt oraz brak elementów krajobrazu, takich jak drzewa czy inne budynki, które rzucałyby cień na nasz dach.

Koszty zielonej energii

schemat fotowoltaika
http://ozeplus.pl/

Na pewno wielu potencjalnych prosumentów zastanawia się nad kosztami instalacji PV oraz ewentualnym zwrocie takiej inwestycji. Dlatego zanim podejmą decyzję przyglądają się uważnie wycenie i możliwościom jej sfinansowania. RWE proponuje swoim klientom dogodne raty, a o ich przyznaniu zadecyduje dotychczasowe regularne opłacanie rachunków za energię dla domu. Wycenę natomiast wykonują na podstawie dostarczonej przez klienta dokumentacji technicznej domu. Jeśli chodzi o koszty utrzymania istniejącej już instalacji PV, to są one minimalne, ponieważ działa ona bezobsługowo. Jedynie od czasu do czasu trzeba będzie zapłacić za usługi konserwatorskie lub ewentualne naprawy. Jeśli chodzi o zakup energii z naszych paneli fotowoltaicznych to jest on obowiązkiem ustawowym i odbywa się zgodnie z ustalonymi z góry stawkami (obecnie 0,75 lub 0,65 PLN/MWh w zależności od mocy instalacji).

źródło obrazka wyróżniającego: www.deviantart.net

By Marta

Dodaj komentarz