odcinek autostrady A1http://forsal.pl/

W Polsce powstaje coraz więcej nowych dróg. Wystarczy wyruszyć w trasę, by natknąć się na jedną z prowadzonych właśnie inwestycji drogowych. Przyzwyczailiśmy się jednak do narzekania i wciąż oczekujemy większej liczby autostrad i tras szybkiego ruchu. Jednak wszyscy zdajemy sobie sprawę, że tego typu inwestycje wiążą się z ogromnymi kosztami.

Co planuje Minister Infrastruktury?

budowa drogi
http://www.nowiny24.pl/

Tymczasem jak przekonuje Ministerstwo Infrastruktury trwają prace nad obniżeniem kosztów budowy dróg. O tym, które z tras powstaną w pierwszej kolejności zadecydują wyniki pomiaru natężenia ruchu. Tam, gdzie jeździ więcej pojazdów osobowych i ciężarowych inwestycje w infrastrukturę drogową będą priorytetem. Wspomina się także o dokończeniu ciągów komunikacyjnych z rozpoczętymi już odcinkami autostrad A4 czy A1 oraz o wystartowaniu z budową Via Carpatia.

Jak obniżyć koszty budowy dróg?

nowoczesny most
http://superauto24.se.pl/

W poszukiwaniu oszczędności zacząć należy od zmiany przepisów. Niejednokrotnie wymogi ochrony środowiska sprawiają, że koszty inwestycji drogowych wzrastają horrendalnie. Tymczasem zwierzęta i rośliny można by chronić równie dobrze, ale w bardziej racjonalny sposób. Poza tym potrzebne jest stworzenie katalogu obiektów mostowych, co pozwoli na znaczne obniżenie kosztów ich budowy poprzez ujednolicenie projektów i standaryzację robót. W końcu wspomina się o pracach archeologicznych prowadzonych w trakcie budowy dróg, które niejednokrotnie wstrzymują prace na długie okresy oraz o konieczności przesunięcia ich na terminy przed rozpoczęciem robót drogowych.

Źródło informacji: http://budownictwo.wnp.pl/wiceminister-jerzy-szmit-pracujemy-nad-obnizeniem-kosztow-budowy-drog,266405_1_0_1.html

źródło obrazka: forsal.pl

By Marta

Dodaj komentarz