żarówka elektryczna
http://hd-wpaper.blogspot.com/

Warning: Undefined property: stdClass::$height in /home/platne/serwer199031/public_html/autoinstalator/loging.com.pl/wordpress21831/wp-content/plugins/embedplus-for-wordpress/embedplus.php on line 251

Historia żarówki sięga połowy XIX wieku. Od tamtych czasów przeszła sporą metamorfozę dotyczącą nie tylko samego wyglądu, ale również zasady jej działania. Co więcej, produkt ten wciąż nie przestaje się rozwijać, a na rynku pojawiają się coraz to nowe modele o zupełnie nowych właściwościach. Ciekawe, czy czytających te słowa oświetla żarzący się drut wolframowy tradycyjnej żarówki, dioda elektroluminescencyjna lampy LED, a może kolorowe światło smart żarówki?

Działanie tradycyjnej żarówki

żarówki
http://documentaryden.com/

Właściwie żarówkami powinniśmy nazywać jedynie tradycyjne modele, które mają formę szklanych baniek z gwintem wypełnionych mieszanką gazów szlachetnych oraz centralnie umieszczonym żarnikiem z drutu wolframowego. Po podłączeniu do prądu drut zaczyna się żarzyć, emitując światło wokół. Do przepalenia żarówki dochodzi w momencie, gdy temperatura żarnika wzrośnie na tyle, że spowoduje nadmierne parowanie wolframu i w efekcie przewężenie i przerwanie drutu wolframowego.

Żywotność lampy halogenowej

Proces ten jest znacznie spowolniony w lampach halogenowych, które oprócz gazów szlachetnych, takich jak argon i azot wypełnione są niewielką ilością halogenu. Halogen czyli fluorowiec taki jak jod tworzy związek chemiczny z wolframem i krąży wraz z gazem wokół żarnika, by w końcu rozpaść się znowu na wolfram i fluorowiec. W ten sposób dochodzi do stałego regenerowania żarnika, a opary wolframu nie osadzają się w postaci czarnego nalotu na powierzchni bańki, tak jak ma to miejsce w tradycyjnych żarówkach. Żywotność lamp halogenowych doceniają właściciele aut, w których trudno jest wymieniać żarówki świateł przednich i tylnych.

lampa ledowa i halogenowa
upload.wikimedia.org

Czas na energooszczędne świetlówki

Od 2009 roku, wraz z wejściem nowych przepisów unijnych trwa wymiana tradycyjnych żarówek na bardziej energooszczędne zamienniki. Świetlówki kompaktowe wytwarzają znacznie więcej światła pobierając taką samą ilość prądu, co tradycyjne żarówki. Poza tym nie przepalają się tak często, ich czas pracy jest znacznie dłuższy. Jednak oszczędność energii elektrycznej idzie tutaj w parze z negatywnymi właściwościami, takimi jak efekt stroboskopowy, mniej naturalne światło męczące wzrok, czy wreszcie zawartość oparów rtęci i konieczność ich recyklingu.

Przyszłość z oświetleniem LED

Lampy LED stały się prawdziwym przebojem na rynku oświetleniowym. Niesłusznie nazywa się je żarówkami, gdyż źródłem światła nie jest tu żarzący się żarnik ale dioda elektroluminescencyjna pobudzająca do świecenia otaczający ją luminofor. Początkowo widywaliśmy je tylko w postaci kontrolek w różnych modelach sprzętu elektronicznego, później jako dekoracje mebli i wnętrz, dziś mogą stanowić główne źródło światła w pomieszczeniach. Nie brakuje nowinek na rynku oświetlenia LED. Taką nowinką z pewnością są tak zwane smart żarówki, które dają się sterować za pomocą aplikacji na smartfona lub tablet. Zobaczcie sami:

źródło obrazka wyróżniającego: hd-wpaper.blogspot.com

By Marta

Dodaj komentarz