Biała herbata jest uważna za jedną z najzdrowszych herbat. Uzyskuje się ją z młodych, delikatnych i nierozwiniętych pączków liści herbaty, które muszą zostać zebrane wczesną wiosną. We wczesnym stadium rozwoju, w którym są zbierane, pączki herbaty pokryte są białymi włoskami, stąd nazwa napoju. Listki białej herbaty nie są poddawane procesowi fermentacji, lecz są delikatnie suszone. Dzięki temu zachowują wiele cennych dla zdrowia i urody substancji. Biała herbata jest jednym z najdroższych rodzajów herbat. Jeżeli zależy nam na zdrowiu i pięknym wyglądzie, należy ją kupić i pić codziennie. Poniżej przedstawiamy pięć powodów, aby sięgnąć po białą herbatę jeszcze dziś.

girl-1562693_960_720

Pięć powodów dla których warto pić białą herbatę

  1. Picie białej herbaty może zastąpić spożywanie kawy, gdyż tak samo jak czarny napój z ziaren kawy, pobudza, orzeźwia i wspomaga koncentrację. A to za sprawą zawartej w niej teiny, która działa pobudzająco.
  2. Zawarte w listkach białej herbaty przeciwutleniacze, doskonale chronią przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Przed pójściem na plażę warto wypić filiżankę naparu, która ochroni skórę przed poparzeniem słonecznym.
  3. W tym rodzaju herbaty znajduje się też mnóstwo przeciwutleniaczy, które jak wiadomo chronią organizm przed chorobami nowotworowymi oraz przeciwdziałają przedwczesnemu starzeniu się skóry. Właściwości antyoksydacyjne docenią zwłaszcza panie, które chcą być wiecznie młode.
  4. W liściach białej herbaty znajdziemy także cenne biologicznie substancje takie jak: związki polifenolowe, saponiny, aminokwasy, alkaloidy purynowe oraz mikro elementy np. mangan i fluor, a także niacynę.
  5. Filiżanka naparu z białej herbaty ukoi także nerwy i zmniejszy stres. Do tego wzmacnia odporność organizmu, a także kości, zębów i dziąseł. Redukuje poziom złego cholesterolu we krwi.

Jak parzyć białą herbatę?

tee-1685847_960_720Oprócz picia białej herbaty, która nazywana jest również napojem arystokracji (ze względu na swoją wysoką cenę) warto także sięgać po kosmetyki, które w swoim składzie mają właśnie ekstrakt z białej herbaty. Balsamy i kremy z takimi herbacianymi ekstraktami pomagają nawilżyć przesuszoną i uszkodzoną słońcem cerę, odświeżają i ujędrniają skórę. Susz z liści białej herbaty można zalewać trzykrotnie, najlepiej wodą o temperaturze 85 stopni Celsjusza. Zaparza się ją pod przykryciem przez około 5-7 minut. Biała herbata najlepiej smakuje parzona za drugim razem, w trakcie którego uwalnia też najwięcej cennych składników.

By Marek

Dodaj komentarz