Opakowanie z sodą oczyszczoną znajdziemy z pewnością w każdej kuchennej szafce, gdyż jest to niezwykle ceniona substancja chemiczna. Jej niezwykłe właściwości znały już nasz prababcie i do tej pory soda oczyszczona nie ma sobie równych w wielu dziedzinach naszego życia. Jest wykorzystywana w kuchni, kosmetyce, a także do sprzątania i odświeżania różnych powierzchni. Soda ma także działanie lecznicze i znalazła miejsce nawet w farmakologii.

baking-soda-768950__180

Skąd się bierze soda oczyszczona?

Soda oczyszczona pozyskiwana jest z minerału kopalnianego nazywanego troną, czyli sodą śnieżną, który składa się w połowie z dwuwęglanu trój sodowego oraz w drugiej połowie z sodu. Soda śnieżna wydobywana jest z dużych głębokości, a na powierzchni zostaje zgnieciona, wymyta i podgrzana. W ten sposób powstaje węglan sodu. Węglan sodu rozpuszcza się w wodzie i poddaje reakcji z dwutlenkiem węgla. Wytrącają się kryształki dwuwęglanu trój sodowego, które następnie przechodzą proces płukania i suszenia. Dopiero tak przygotowana soda oczyszczona trafia do opakowań i sprzedaży.

5 przykładów zastosowania sody oczyszczonej w medycynie

 1. Soda oczyszcza organizm z toksyn i normalizuje poziom pH. Taka terapia oczyszczająca za pomocą sody oczyszczonej musi być stosowana regularnie nie dłużej niż przez okres trzech tygodni.
 2. Neutralizuje przykre zapachy i odświeża oddech, z tego też powodu jest składnikiem pasty do zębów. Roztworem wody z sodą należy płukać usta, można ją też dodać do płynów do płukania ust.
 3. Pomaga zwalczyć zgagę i niestrawność, gdyż jest środkiem zobojętniającym kwas. Jednak mieszankę sody z cytryną lub octem oraz wodą należy stosować tylko sporadycznie. W przypadku powracającej zgagi koniecznie należy udać się do lekarza.
 4. Soda oczyszczona pomaga złagodzić ukąszenia owadów. Posmarowanie miejsca pastą z sody i kilku kropel sody przynosi natychmiastową ulgę i zmniejszenie się obrzęku.
 5. Sterylny kompres namoczony w roztworze ciepłej wody i sody pozwoli na szybkie pozbycie się opryszczki, afty lub pękniętych ust.

5 przykładów zastosowania sody w kosmetyce

sunblock-1461397__180

 1. Z sody oczyszczonej można przygotować peeling oczyszczający poprzez zmieszanie jej z żelem do mycia twarzy lub oliwą z oliwek. Peeling należy delikatnie wmasować w skórę, odczekać kilka chwil i zmyć.
 2. Soda oczyszczona to naturalny antyperspirant i można stosować ją zamiast dezodorantu, nacierając ją ciało.
 3. Pastę z sody oczyszczonej wykorzystuje się do usunięcia przesuszonej twardej skóry z łokci, kolan i pięt.
 4. Posiada właściwości wybielające i rozjaśniające skórę.
 5. Regularne maseczki z sodą i cytryną pozwolą pozbyć się niechcianego wąsika na twarzy, osłabiają wzrost włosów.

5 przykładów zastosowania sody w gospodarstwie domowym

vacuum-cleaner-657719_960_720

 1. Sodę stosuje się do mycia różnego rodzaju powierzchni. Świetnie usuwa tłuszcz, kamień, pleśń i inne trudne zabrudzenia. Aby wzmocnić jej działanie można zmieszać ją z octem lub też płynem do mycia naczyń.
 2. Soda oczyszczona dodana do parnia zwiększa siłę działania środków piorących, a do tego odświeża i wybiela tkaniny.
 3. Aby cieszyć się czystym i pięknym autem również należy wykorzystać sodę. Za jej pomocą można wyczyścić światła, felgi, szyby, fotele winylowe oraz dywaniki. Dodatkowo pochłania ona nieprzyjemne zapachy. Soda oczyszczona pomoże również w czyszczeniu akumulatorów .
 4. Soda oczyszczona zapewnia także utrzymanie świeżego zapachu zarówno w lodówce jak i w szafie. Wystarczy tylko pozostawić otwarte opakowanie z tyłu na półce w lodówce lub szafie.
 5. Przy pomocy sody oczyszczonej odświeża się także dywany, wykładziny i tapicerkę. Czyszczoną powierzchnię należy zsypać sodą, wetrzeć, pozostawić na kilka minut, a następnie odkurzyć.

Zatem jeśli nie posiadamy sody już dzisiaj warto zrobić jej większy zapas

By Marek

Dodaj komentarz