fotowoltaika

fotowoltaikaAby w pełni zrozumieć potencjał paneli fotowoltaicznych zdecydowanie warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na ich temat. Szczególnie ważna jest budowa paneli oraz zrozumienie zadań inwertera, który jest sercem całej instalacji. Dzięki zdobytej wiedzy będziemy mogli bardziej świadomie wybrać firmę do montażu i dopasować dla siebie możliwie najlepsze produkty. Panele fotowoltaiczne na pewno zmniejszą nasze rachunki za prąd oraz ogrzewanie.

Wszyscy na pewno zgodzą się z tym, że widoczne na dachu panele fotowoltaiczne są najbardziej charakterystycznym elementem całej instalacji. Są duże, mocne, estetyczne, bardzo elegancko się prezentują oraz świadczą o ekologiczności domu oraz świadomości energetycznej jego właścicieli. Dzięki dobrze dobranym i przede wszystkim prawidłowo zamontowanym panelom możliwe będzie całkowite wycofanie się z nieekologicznych systemów grzewczych, montaż pompy ciepła, klimatyzacji. Zalet jest o wiele więcej. Wśród najważniejszych można wymienić chociażby uzyskanie niezależności energetycznej, brak pobierania prądu z publicznej sieci, brak konieczności przejmowania się zbyt wysokimi rachunkami za prąd. Fotowoltaika jest w Polsce praktycznie jedną z niewielu branż, które skutecznie opiera się różnego rodzaju kryzysom. Polacy zrozumieli, że niezależność energetyczna domu to niezwykle ważna kwestia.

Konwertery fotowoltaiczne, czyli urządzenia decydujące o stabilności pracy elektrowni

Montaż odpowiednio dobranego inwertera fotowoltaicznego niesie za sobą wiele korzyści, najważniejszą z nich zaś jest to, że przez cały okres funkcjonowania elektrownia będzie pracować w sposób optymalny, produkując tyle energii elektrycznej, ile potrzebujemy.

Rolą falownika jest przemiana energii słonecznej, która jest zbierana w panelach na energię elektryczną, która zasila gniazdka. To tylko tyle i aż tyle, gdyż bez tego rodzaju wyposażenia elektrownia byłaby bezużyteczna, a hasło „energia ze słońca” było by tylko chwytem marketingowym. Zamiana prądu stałego na prąd zmienny musi odbywać się w ściśle kontrolowanych warunkach, bezpiecznie i bez strat. Poza tym inwerter może pełnić funkcję stabilizacyjną, ochronną, diagnostyczno-informatyczną. Można o tym poczytać na stronie https://hymon.pl/oferta/inwertery/.

Zobacz także: https://www.tymoteusztestowy.org.pl/inwertery-fotowoltaiczne-jak-je-wybrac/

Budowa inwertera

Na rynku są różnego rodzaju inwertery, przeznaczone do małych, jak i dużych instalacji, jednofazowe bądź trójfazowe. Składają się z prostownika, stopnia pośredniego i końcowego (odpowiadają za stabilizację napięcia), jak również kompleksowych układów zabezpieczających, które chronią przez awariami.

Jak się montuje falownik?

Montaż falownika nie jest łatwym zadaniem. Musi być prowadzony przez co najmniej dwie osoby, które posiadają odpowiednią wiedzę i przede wszystkim rozumieją, że konieczne jest zachowanie norm bezpieczeństwa oraz stosowanie się do zasad BHP. Miejsce musi być odpowiednio przygotowane, a pracownicy dysponować odzieżą ochronną. Tylko taka metoda działania sprawi, że osiągniemy sukces, a instalacja przez dług czas będzie po prostu niezawodna.

Montując panele fotowoltaiczne warto współpracować z takim firmami, które działają rzetelnie, zatrudniają osoby mające doświadczenie, doskonale wiedzące, z jakim dokładne sprzętem pracują, ile kosztują takie rozwiązania. Im lepsza firma, tym szybszy i pewniejszy montaż, gwarancja, że w krótkim czasie nasze rachunki za prąd zmaleją.

By Marek

Dodaj komentarz