koszenie trawy - zadbany trawnik przed domem

Koszenie trawy na większych powierzchniach często jest żmudnym i czasochłonnym zajęciem. Doskonałym rozwiązaniem może okazać się zakup nowoczesnego robota koszącego lub ridera ogrodowego, który pozwoli na pielęgnację trawnika bez większego nakładu pracy ze strony właściciela ogrodu.

Roboty koszące

Roboty koszące cieszą się coraz większą popularnością i zainteresowaniem szczególnie wśród zabieganych i zapracowanych właścicieli ogrodów o różnej powierzchni. Samodzielnie, bez pomocy człowieka koszą trawę w wyznaczonym czasie i na określonym terenie, bez względu na panującą pogodę. Mogą pracować zarówno w czasie słonecznej aury, jak i w trakcie deszczu. Odpowiednio zaprogramowane roboty koszące samodzielnie przemieszczają się po wyznaczonym obszarze, który jest ograniczony przez tzw. Przewód obwodowy podłączony do stacji dokującej. Wyposażone w szereg czujników i nowoczesnych systemów zapewniają nie tylko wysoki poziom bezpieczeństwa użytkownikom i zwierzętom domowym, ale również oszczędność czasu.

koszenie trawy na nierównym terenie - robot koszący

Sprawdź: https://tech.wp.pl/inteligentne-roboty-koszace-husqvarna-do-wymagajacych-trawnikow-6623280856308672a

Ridery

Rider ogrodowe należą obecnie do najnowocześniejszych i najbardziej wydajnych urządzeń koszących dostępnych na rynku. Proste w obsłudze gwarantują nie tylko komfort pracy i wygodę, ale przede wszystkim wysoką wydajność i znacznie krótszy czas koszenia. Zamontowany z przodu profesjonalny zespół tnący pozwala kierowcy kontrolować pole pracy, a także precyzyjne manewrowanie. Poprawia widoczność koszonego obszaru oraz pozwala na swobodne i dokładne koszenie różnych krawędzi, narożników, obrzeży, miejsc pod ścianą, pod ławkami lub pod krzewami. Przegubowy układ kierowniczy umożliwia natomiast zachodzenie tylnych kół pod maszynę, dzięki czemu jest ona bardziej zwrotna i posiada mały promień skrętu. Dzięki temu urządzenie jest w stanie wykonać ostre zakręty, objeżdżając każdą, najmniejszą nawet przeszkodę. Doskonale sprawdzają się na trudnych, ciasnych przestrzeniach czy pochyłych terenach bez względu na panujące warunki atmosferyczne.

Rider gwarantuje każdemu użytkownikowi bezpieczeństwo, stabilność i przyczepność zarówno na terenach płaskich, jak i na wniesieniach. Nisko położony środek ciężkości przyczynia się do doskonałej przyczepności oraz wygodnej pozycji kierowcy. Niewielkie rozmiary oraz własny napęd sprawiają, że korzystanie z ridera znacznie przyspiesza koszenie trawy przy zachowaniu przez kierowcę wygodnej, siedzącej pozycji.

rider - wygodne koszenie trawy

Dodatkowe akcesoria

W ofercie znanych producentów znajdują się akcesoria, które umożliwiają rozbudowę urządzenia i jego użytkowanie przez cały rok. Należą do nich między innymi:

 • szczotka do zbieranie trawy, liści i odpadków,
 • brona,
 • pług,
 • skaryfikator do usuwania starej, suchej trawy i mchu z trawnika,
 • rozsiewacz,
 • aerator
 • przyczepka do prac ogrodniczych,
 • lemiesz,
 • przystawka do wertykulacji,
 • odśnieżarka,
 • przednia szczotka do oczyszczania przejść i ścieżek przez cały rok.

rider - dodatkowe akcesoria

Dzięki dodatkowym akcesoriom rider zmienia się w nowoczesne, wielofunkcyjne urządzenie. Niektóre modele riderów zostały wyposażone w innowacyjny system Bio Clip (mulczowanie, mielenie), który drobno sieka skrawki trawy. W ten sposób resztki trawy stają się naturalnym nawozem, a dodatkowo dostarczają wodę, co sprawia, że trawnik jest bardziej odporny na suszę.

Dla kogo roboty koszące?

Roboty koszące doskonale sprawdzą się przede wszystkim na małych i średnich powierzchniach do 5000 m2 położonych w jednej lokalizacji. Producenci zalecają ich zastosowanie przy trawnikach:

 • o regularnym kształcie,
 • z niewielką liczbą przeszkód,
 • płaskich,
 • o małym pochyleniu,
 • z niewielką ilością chwastów i innej roślinności.

robot koszący koszący trawę na nierównym terenie

Czytaj także: https://polskatimes.pl/ciche-roboty-koszace-husqvarna-alternatywa-dla-kosiarek-spalinowych/ar/c9-15509055

Dla kogo ridery ogrodowe?

Ridery ogrodowe idealnie natomiast sprawdzają się na dużych powierzchniach od 1500 do 8000 m2. W przeciwieństwie do kosiarek czy robotów koszących ich praca nie jest ograniczona bowiem przez długość przewodu, pojemność akumulatora czy konieczność posiadania ze sobą zapasowego paliwa. Silnik o dosyć dużej mocy doskonale poradzi sobie nie tylko z trawą, ale również inną roślinnością, a nawet gałązkami czy pnączami.

rider do koszenia trawy

By Marek

Dodaj komentarz