panele fotowoltaiczne

panele fotowoltaiczneTwoje rachunki za prąd w ostatnim czasie zdrożały? Chcesz płacić mniej za energię elektryczną? Pomyśl o zamontowaniu paneli fotowoltaicznych i samodzielnej produkcji prądu. To ostatni dzwonek, aby wykonać instalację przed wejściem w życie zmian przepisów dotyczących rozliczania prosumentów!

Dlaczego warto zamontować instalację fotowoltaiczną?

Fotowoltaika jest rodzajem nauki, ale także systemu, który bazuje na zjawisku przekształcania energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Teraz system fotowoltaiczny jest jednym z najczęściej montowanych na domach i firmach – dzięki niemu można uzyskać dostęp do darmowego prądu, a tym samym zredukować koszty związane z jego poborem z sieci.

Wśród najważniejszych zalet montażu instalacji fotowoltaicznej znajdują się:

  • redukcja kosztów energii elektrycznej i niższe rachunki za prąd
  • ochrona przed dalszymi podwyżkami cen prądu
  • ochrona środowiska naturalnego
  • większa niezależność energetyczna
  • bezobsługowość
  • możliwość kontroli przez aplikację mobilną

Projektowanie i montaż – panele fotowoltaiczne Śląsk – https://network-elements.pl/oferta/instalacje-fotowoltaiczne – z dokładnymi informacjami dotyczącymi dostępnych usług można zapoznać się w sieci.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Na instalację fotowoltaiczną składa się szereg elementów, do których zaliczają się głównie panele fotowoltaiczne oraz inwerter, który jest urządzeniem zamieniającym prąd stały na przemienny.

Panele fotowoltaiczne najczęściej montowane są na dachu budynku, natomiast można także wykonać instalację na podłożu. Inwerter montowany jest w budynku i łączony jest z innymi elementami za pomocą kabli. Stosuje się także specjalne zabezpieczenia.

Instalacje fotowoltaiczne są najczęściej montowane jako on-grid, co oznacza, że są one podłączane do sieci energetycznej. Wtedy nadmiar wyprodukowanej energii odprowadza się do sieci, natomiast można ją także odebrać przy zastosowaniu specjalnego przelicznika.

Dlaczego warto zamontować fotowoltaikę teraz?

W ostatnim czasie przegłosowane zostały niekorzystne zmiany dla prosumentów – właścicieli instalacji elektrycznych, którzy produkują oraz oddają prąd w ramach instalacji on-grid.

Zgodnie z nowymi przepisami zmianie ma ulec sposób naliczania rachunków na mniej korzystny dla prosumentów. Ci, którzy zdążą z zamontowaniem paneli przed terminem zmian, mogą jednak nadal liczyć na rozliczanie według starych zasad. Nowy system rozliczania prosumentów ma zacząć działać od 1 kwietnia 2022 roku.

Warto zatem już teraz zdecydować się na kontakt z firmą montującą panele fotowoltaiczne, aby umówić się na konsultację oraz uzyskać wycenę. Firma może pomóc również w uzyskaniu dofinansowania na zakup i montaż paneli.

By Marek

Dodaj komentarz