aktywność fizyczna - można uczyć jej dziecka od małego

Sport, ruch, aktywność fizyczna to coś więcej niż aktualna dziś moda na fitness, bieganie czy treningi siłowe. Choć oczywiście warto docenić taki trend oraz popularność trenerek – celebrytek gromadzących ogromne rzesze fanek. Aktywność fizyczna uprawiana systematycznie, regularnie i odpowiedzialnie, stanowi podstawę zdrowego stylu życia.

Codziennie aktywnie

Ruch towarzyszy nam praktycznie każdego dnia, nawet jeśli praca zawodowa nie wymaga od nas wysiłku fizycznego. Codzienne czynności, takie jak sprzątanie, zakupy czy spacer do pracy, również zaliczamy do aktywności. Oczywiście dla zdrowia i sprawności należy zaangażować mięśnie o wiele bardziej niż przy układaniu zakupów w koszyku, w hipermarkecie….

Aktywność fizyczna – zdrowe ciało i nie tylko…

Nie od dziś wiadomo o dobroczynnych endorfinach, hormonach szczęścia, które wytwarzają się podczas treningu czy nawet zwykłego spaceru po lesie. Na lepszym samopoczuciu nie kończy się pozytywny wpływ ruchu. Najbardziej oczywistym efektem uprawiania różnych form aktywności fizycznej jest lepsza kondycja, wydolność i sylwetka. Warto wiedzieć, że zdrowe zmęczenie bieganiem czy regularnym fitnessem to także… lepszy wypoczynek. Badania potwierdzają, że osoby sprawne, aktywne fizyczne lepiej śpią, tym samym ich organizm efektywniej się regeneruje.

Jak łatwo się domyślić wypoczęty, wyspany, zregenerowany organizm to lepsza koncentracja, pamięć, witalność. A zatem osoby aktywne fizyczne są wydajniejszymi pracownikami, łatwiej się uczą, przyswajają wiedzę i nowe umiejętności.

Aktywny, czyli zdrowszy

Sport, ćwiczenia, fitness czy siłownia – bardzo często pierwszą motywacją do takich form ruchu jest chęć stracenia zbędnych kilogramów i centymetrów. Spalanie kalorii podczas treningów pozwala na pozbycie się nadmiaru tłuszczu, a regularne ćwiczenia to najlepszy sposób na budowę mięśni i uzyskanie szczupłej, zdrowej sylwetki. Oczywiście należy pamiętać o tym, że ćwiczenia mają być bezpieczne. Szczególnie istotne jest to w przypadku osób, które mają nadwagę. Pomoc trenera, opinia lekarza będą ważne również jeśli celem są treningi coraz bardziej intensywne i forsowne

Aktywność fizyczna, jako droga do szczuplejszego, sprawnego ciała, będzie miała również dobroczynny wpływ na zdrowie. Nie bez powodu ma kluczowe znaczenie w profilaktyce wielu chorób, m.in. sercowo-naczyniowych. Zdrowy ruch to także sposób na zapobieganie cukrzycy, zwłaszcza w połączeniu ze zbilansowaną, odpowiednia dietą. Aktywność fizyczna jest niezbędna w profilaktyce antynowotworowej (np. w przypadku raka jelita grubego, macicy, piersi). Warto wiedzieć, że regularny ruch to także wsparcie w leczeniu i zapobieganiu depresji. Mocne mięśnie i zdrowe ciało to ochrona kości, stawów, kręgosłupa.

aktywność fizyczna jest bezpieczniejsza dzięki rozgrzewce

Aktywność fizyczna – nie tylko trening

Dla zdrowia i zachowania młodości istotna jest też „zwykła”, codzienna aktywność fizyczna, której często nie doceniamy. Prozdrowotny wpływ mają nie tylko treningi w klubie czy jogging albo squash. Wiele czynności, które są naszym codziennym nawykiem, można śmiało zaliczyć do tzw. dobrych nawyków i zdrowego stylu życia.

Ćwiczenia, treningi to zaplanowana aktywność fizyczna, powtarzalna, regularna, prowadzona w określonym celu, np. po to, żeby schudnąć, zwiększyć masę mięśniową albo poprawić kondycję. Tymczasem praktycznie każdego dnia wykonujemy czynności, które podnoszą wydolność, spalają kalorię, wzmacniają. Wnoszenie zakupów, spacer z dzieckiem, odkurzanie, grabienie liści w ogrodzie itp. Podobnie jak trening mogą mieć różną intensywność. Inaczej zmęczymy i wzmocnimy ciało spacerując czy pieląc grządki, a inaczej podczas treningu HIIT czy mycia okien w dużym domu. Warto uwzględniać wszystkie rodzaje aktywności fizycznej, również w miejscu pracy, zwłaszcza jeśli przykłada się wagę do zapotrzebowania kalorycznego i wydatku energetycznego.

Aktywność fizyczna – popularne formy

Każdy może uprawiać sport, każdy znajdzie odpowiednią formę ruchu. Taką, która będzie zdrowa, efektywna i przyjemna. Dobrym sposobem na łagodne wejście w codzienna aktywność jest zwykła gimnastyka poranna. Kilkanaście minut na rozruszanie ciała, podniesienie tętna to doskonała metoda na udany dzień. Dla niektórych będzie to delikatny stretching, dla innych poranna joga, są też tacy, którzy chętnie pobiegają od rana na bieżni

Bieganie należy do ulubionych sportów ludzi na całym świecie. Atutem jest ogólna dostępność, każdy może przecież założyć wygodne buty i sportowe ubrania. W zależności od sprawności, wieku i potrzeb może być to lekka przebieżka albo długi dystans w szybkim tempie, bo biegać każdy może…

Doskonałym sposobem na kondycję, wydolność i pożegnanie z tłuszczykiem są treningi cardio. To zdecydowanie bardziej intensywny wysiłek, oczywiście powinien być dostosowany do możliwości organizmu. Ze względu na to, że cardio to aktywność na podwyższonym tempie, warto je kontrolować. Przyjmuje się, że podczas wysiłku nie powinno być wyższe niż 220 – wiek.

Aktywność fizyczna ma być przyjemna, może być pasją. Doceńmy zatem tak oczywiste formy ruchy jak jazda na rowerze, taniec, pływanie czy zwykłe spacery. Również w tym przypadku poziom intensywności i zaawansowania może być różny

 

Aktywność fizyczna to nieodłączny element zdrowego stylu życia. Ma bardzo pozytywny, kompleksowy i różnorodny wpływ na nasz organizm. Warto również docenić fakt, że jest to znakomity sposób na poszerzenie kręgu znajomych, udane życie towarzyskie. W końcu nic tak nie łączy jak wspólne zainteresowania i pasje. Sport może także wprowadzić wiele ciekawych form wspólnego spędzania czasu w rodzinie, może łączyć pokolenia.

By Marek

Dodaj komentarz