Ochrona środowiska naturalnego to niezmiernie ważna kwestia w dobie XXI wieku. O klimat należy dbać, i to nie podlega żadnej dyskusji. W każdej dziedzinie naszego życia możemy stosować proekologiczne nawyki. Wiele takich ekologicznych rozwiązań możemy wprowadzić w naszych domach i mieszkaniach. Stosując alternatywne sposoby ogrzewania domu zmniejszymy emisję trujących gazów do atmosfery, a do tego wyraźnie zauważymy że nasze rachunki za ogrzewanie będą mniejsze.
Ogrzewanie domu
Centralne ogrzewanie z grzejnikami lub tzw. podłogówką, to standardowe i najczęściej wybierane metody ogrzewania domu. W wielu domach pojawia się też kominek lub stylowa koza, które mają zapewnić dodatkowe źródło ciepła, a przy tym pełnią funkcje ozdobne salonu. Coraz więcej osób decyduje się też na elektryczne lub gazowe ogrzewanie domu czy mieszkania. Rośnie także popularność ogniw fotowoltaicznych, które wytwarzają darmową energię elektryczną oraz kolektorów słonecznych, które zapewniają ciepłą wodę użytkową. A na ogniwa i kolektory słoneczne można otrzymać dotacje. Podczas budowy czy też remontu domu, należy właściwie ocieplić dom, aby pozbyć się tzw. mostków energetycznych, przez które ucieka ciepło oraz zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczeń. Dzięki takim rozwiązaniom nakłady na ogrzewanie znacznie się zmniejszają. Ważne aby w naszej kotłowni znalazł się nowoczesny i ekologiczny kocioł węglowy, olejowy lub gazowy, a całość instalacji centralnego ogrzewania, dobrze zaprojektowana i zamontowana. Jednak jeśli nie chcemy być jak „wszyscy” i szukamy innych, nowatorskich i alternatywnych metod ogrzewania domu warto zapoznać się z poniższymi propozycjami.
Ogrzewanie nadmuchowe
Ogrzewanie nadmuchowe, to jedna z alternatywnych metod ogrzewania domu oraz lokali użytkowych. Źródłem ciepła w ogrzewaniu nadmuchowym jest urządzenie z wymiennikiem ciepła, które umożliwia ogrzanie przepływającego przez nie powietrza. Energię potrzebną do ogrzania powietrza w takim urządzeniu można uzyskiwać spalając paliwo – najpopularniejsze jest paliwo gazowe, lub uzyskiwać je z energii elektrycznej. Jednak z uwagi na koszty eksploatacji coraz popularniejsze staje się zastosowanie pomp ciepła, gdyż tego typu urządzenia są dostępne w coraz niższych cenach, a w systemach powietrznych są bardzo wydajne. Powietrze ogrzewające pomieszczenia nie musi mieć wysokiej temperatury- najwyżej 45 oC , w takich warunkach pompa ciepła osiąga bardzo wysoką efektywność, co oznacza że oddaje dużo ciepła, pobierając stosunkowo niewiele energii elektrycznej. Niestety najtańsze pompy ciepła odbierają powietrze wokół budynku, dlatego ogrzewanie nimi pomieszczeń jest opłacalne gdy temperatury powietrza są dodatnie.W niskich temperaturach pracę pompy wzmacnia nagrzewnica elektryczna, a kiedy słupek rtęci na termometrze spada znacznie poniżej zera, całkowicie ją zastępuje. Dlatego jeśli myślimy o oszczędnym ogrzewaniu nadmuchowym z pompą ciepła należy wybrać system nadmuchowy wspomagany gazowym kotłem kondensacyjnym. W ogrzewaniu nadmuchowym powietrze ze źródła ciepła jest doprowadzane przewodami i nadmuchiwane przez kratki wentylacyjne.
Ogrzewanie ścienne i fazowe
Ogrzewanie ścienne i fazowe, to kolejny sposób na ekologiczne i alternatywne ogrzanie domu. Ogrzewanie ścienne dostarcza do pomieszczeń dużą ilość ciepła, pomimo niskiej temperatury powierzchni grzewczej, a odbywa się to przez promieniowanie, a nie przez konwekcje. W zamontowanych do ścin rurach, krąży woda o temperaturze maksymalnej 50 oC, rozgrzewając ścianę do maksymalnie 40oC. Temperatura ścian może być większa niż podłogi, gdyż przebywające w pomieszczeniu osoby nie mają z nią bezpośredniego kontaktu. Ilość ciepła dostarczana przez metr kwadratowy ogrzewania ściennego jest większa nawet dwukrotnie niż w przypadku podłogówki. Rury ogrzewania ściennego ukrywa się w ścianach pod warstwą tynku lub maskuje płytami z karton-gipsu. Pod tynkiem można umieścić też rurki ogrzewania ściennego fazowego, w którym elementami grzejnymi są tzw. rurki cieplne. W zamkniętej miedzianej rurce znajduje się specjalny płyn, który odparowuje w stosunkowo niskiej temperaturze – 15 oC. Parując bardzo intensywnie odbiera ciepło, pomimo niewielkiej różnicy temperatur między nim, a ośrodkiem będącym jego źródłem, w tym przypadku wodą w instalacji centralnego ogrzewania, omywająca dolną część rurki. Para unosi się do górnej części rurki, która jest chłodna, a w kontakcie z chłodniejsza powierzchnią ulega skropleniu, czemu towarzyszy intensywne oddawanie ciepła. Skroplona para spływa w dół i ponownie jest powtarzany proces, dzięki któremu rurki bardzo szybko się nagrzewają. Instalacja ogrzewania ściennego fazowego jest droższa, to jej koszty bardzo szybko się zwracają, bowiem są one niższe od 30 do 60% niż w przypadku zwykłych grzejników konwekcyjnych. Wynika to z niższej temperatury czynnika grzewczego oraz przede wszystkim z niższej temperatury powietrza w pomieszczeniu (o 3-4oC), przy której odczuwa się komfort cieplny, dzięki wyższej temperaturze przegród budowlanych. Takie obniżenie temperatury przekłada się również na zmniejszenie strat ciepła o 24%. W przypadku ogrzewania ściennego jesteśmy w stanie uzyskać większą moc grzewczą niż w przypadku ogrzewania podłogowego.