Ogrzewanie gazowe mieszkań i domów jednorodzinnych cieszy się niesłabnącą popularnością. O ile mieszkając w bloku nie musimy się martwić o logistykę całego przedsięwzięcia podpinania gazu, o tyle właściciele większych nieruchomości muszą wykazać się samodzielnością. Przynajmniej na samym początku. O ile podłączaniem instalacji zajmują się specjaliści, to sami możemy wybrać najlepszy dla naszych potrzeb piec kondensacyjny. Co warto wiedzieć i co powinno przesądzić o wyborze? Zapraszam do dzisiejszego wpisu!

Piec gazowy kondensacyjny dla domu i mieszkania

piec kondensacyjny www.junkers.pl

Piece kondensacyjne służą do ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej. Piec gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny działa sprawniej, wydajniej oraz oszczędniej niż tradycyjne piece jednofunkcyjne. Moc pieca gazowego należy dobrać do wielkości pomieszczeń oraz rodzaju instalacji centralnego ogrzewania np. ogrzewanie podłogowe, ścienne czy tradycyjne. W przypadku nowych budynków, należy opierać się na zapisach zawartych w projekcie domu, lecz gdy nie są one jasne to warto wykonać profesjonalny projekt instalacji grzewczej. Źle wykonana będzie bardzo kosztowna w przyszłości.

Natomiast przy wymianie kotła nie ma powodu, aby kupować piec o większej mocy, chyba że stary nie zapewniał właściwego ogrzania budynku czy wody. Obecnie wszystkie nowoczesne kotły gazowe posiadają możliwość programowego ograniczenia mocy w czasie pracy grzewczej. Właściwe ograniczenie mocy kotła zmniejsza wydatki na rachunki za gaz. Warto zacząć od ustawienia mocy maksymalnej, którą następnie możemy korygować. Nowoczesne kotły kondensacyjne wyposażone są w specjalne instalatory, które łatwo regulować w zależności od naszych potrzeb. W piecach wyposażonych w sterowniki możemy ustalić wzmocnienie i osłabienie ogrzewania np. w godzinach nocnych. Sterowniki sprawiają, że kotły gazowe stają się bardziej wydajne i oczywiście oszczędne.

Piec kondensacyjny – jak eksploatować?

Kiedy przyjdzie nam wybierać piec, warto przede wszystkim brać pod uwagę te, które są atestowane. Bezpieczeństwo jest jednym z kluczowych czynników! Oczywiście zaraz obok wydajności i oszczędności. Warto inwestować w produkty docenianych marek takich jak np. Junkers. Piece kondensacyjne gazowe, będą właściwie działały, jeśli będziemy je odpowiednio eksploatować i przestrzegać zaleceń producenta. Koniecznie trzeba pamiętać o corocznych serwisach, podczas których są czyszczone i konserwowane poszczególne podzespoły.

Źródło obrazka wyróżniającego: www.junkers.pl

 

By Marta

Dodaj komentarz