Atrybutem każdego drwala jest bez wątpienia broda, flanelowa koszula w kratę i oczywiście siekiera. W szopie lub w drewutni znajdziemy przynajmniej jedno takie narzędzie, które ułatwi nam rąbanie drewna i nie tylko.  Siekiera to przyrząd znany już od starożytności, wykorzystywany nie tylko do prac w lesie, ale również w ciesielstwie, stolarstwie i budownictwie. Jej zastosowanie i wygląd od stuleci praktycznie nie ulega zmianom. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie siekiery

siekiera www.husqvarna.com

Każda narzędzie tego typu składa się głowicy wykonanej najczęściej ze stali węglowej oraz toporzyska, zwanego również rękojeścią lub po prostu trzonkiem. Głowicę można podzielić na ostre ostrze oraz tzw. tępy obuch. Trzonek najczęściej wykonywany był z sprężystego drzewa. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się kompozyty z włókna szklanego, które są o wiele bardziej wydajne od naturalnych tworzyw. Taki materiał jest bardziej odporny na warunki atmosferyczne, a także na zginanie. W skalpach odnajdziemy wiele typów funkcjonalnych siekier, które pod względem swojego przeznaczenia znacznie się różnią.

I tak bardzo poręczne siekiery turystyczne świetnie sprawdzą się podczas biwaku, ogniska czy wypadu za miasto. Takie narzędzia mają krótszy trzonek oraz lekką głowicę, co umożliwia cięcie drobnych gałęzi. Siekiery używane w zakładach ciesielskich powinny mieć toporzysko o długości co najmniej 50 cm, a głowica ważyć około kilograma. Te profesjonalne ciesielskie wyposażone są w specjalne zagięcie i szczelinę, która umożliwia wyciąganie gwoździ. Typowa siekiera dla drwala, powinna posiadać długi trzonek oraz głowice ważącą około 4 kg. Tradycyjne, rozłupujące narzędzia świetnie sprawdza się przy rąbaniu drewna opałowego. Natomiast do prac ogrodowych najlepiej sprawdzi się tzw. maczeta, którą idealnie wykarczujemy krzewy i inne zarośla na działce.

Szeroki wybór siekier dla każdego znajdziemy na stronie: https://www.husqvarna.com/pl/akcesoria/siekiery-i-narz%C4%99dzia-do-prac-lesnych/

Siekiera i bezpieczeństwo pracy

www.husqvarna.com

Praca z siekierą – niezależnie jakiego typu wymaga od nas szczególnej ostrożności i zachowania zasad bezpieczeństwa, a także odpowiedniego stroju. Aby uniknąć nieszczęśliwych wypadków przy użyciu tego sprzętu, należy założyć okulary ochronne, a także grube rękawice oraz buty z utwardzonymi noskami. Siekiery muszą być przechowywane w miejscu niedostępnym dla dzieci.

 

By Marek

Dodaj komentarz