Klimatyzacja w domu - klimatyzator sufitowy w salonie

Klimatyzator w domu to urządzenie coraz częściej spotykane w gospodarstwach domowych. Nie tylko dlatego, że pomaga przetrwać najgorętsze miesiące w roku, ale też z tej prostej przyczyny, że coraz więcej osób może sobie pozwolić na jej instalację. Na co zwrócić uwagę w temacie domowej klimatyzacji? O czym warto pamiętać?

W dzisiejszych czasach bardzo trudno wyobrazić sobie dom, biuro czy samochód bez klimatyzacji. W gorących miesiącach letnich, nawet w naszej szerokości geograficznej, temperatury bywają nieznośnie wysokie, co oczywiście przekłada się na naszą efektywność i samopoczucie. Wydaje się, że klimatyzatory na stałe zagościły w naszych domach, więc jeśli ktoś jeszcze nie posiada podobnego urządzenia, to trafił we właściwie miejsce. Poniżej piszemy o rodzajach i cenach klimatyzatorów, a także o kosztach klimatyzacji w domu.

Klimatyzacja w domu – dlaczego warto?

W pierwszej kolejności chodzi oczywiście o komfort termiczny, przede wszystkim w czasie upałów, kiedy otwieranie okien nie jest dobrym pomysłem. Klimatyzacja pozytywnie wpływa zarówno na naszą efektywność podczas pracy, jak i na jakość naszego wypoczynku. Pamiętać należy, że klimatyzator ma również bardzo dobry wpływ na osoby, które borykają się z problemami zdrowotnymi, w tym kardiologicznymi i oddechowymi. Bardziej zaawansowane urządzenia nie tylko obniżają (a kiedy trzeba – również podwyższają) temperaturę, ale też reagują na wilgotność i zanieczyszczenie powietrza.

Rodzaje klimatyzatorów

Katalog dostępnych klimatyzatorów jest bardzo szeroki, a ich podział można przedstawić następująco:

  • stacjonarne,
  • przenośne,
  • split i multi split – rodzaj instalacji, gdzie do jednej jednostki zewnętrznej podłączone jest kilka jednostek wewnętrznych – tu można wyróżnić klimatyzatory naścienne, podsufitowe, przypodłogowe, kasetonowe oraz kanałowe.

Klimatyzatory przenośne mają tę zaletę, że są, jak sama nazwa wskazuje, mobilne – można je wstawiać do tego pomieszczenia, w którym będą najpotrzebniejsze. Często sprzęt ten wyposażony jest ponadto w funkcję oczyszczania i nawilżania powietrza.

Z mniejszych sprzętów mamy do dyspozycji klimator i klimatyzator biurkowy. Są to kompaktowe urządzenia, które można ustawić przy biurku podczas pracy. Rozmiary przykładowego klimatora biurkowego to 180 cm na 160 cm, moc 5W, obszar chłodzenia – 2m2, a najniższa osiągalna temperatura to 6-8 stopni Celsjusza. Ponadto urządzenie jest wyposażone w kabel USB – można podłączyć je do komputera, który będzie źródłem zasilania dla naszego urządzenia.

Nowoczesny klimatyzator naścienny

Klimator a klimatyzator – czym się różnią?

Szukając odpowiedniego klimatyzatora, możemy natknąć się także na sprzęt określany mianem klimatora. Jakie są między nimi rożnice i na które urządzenie się zdecydować?

Podstawową różnicą jest oczywiście sposób działania – o ile klimatyzatory wykorzystują do chłodzenia powietrzna freon, o tyle klimator w celu uzyskania tego samego efektu wykorzystuje specjalne wkłady nasączone wodą. Właśnie dlatego te urządzenia nazywane są także klimatyzatorami wodnymi lub ewaporacyjnymi. Klimator działa tym efektywniej, im większa jest temperatura powietrza w pomieszczeniu.

W przeciwieństwie do klimatyzatorów, klimatory nie posiadają funkcji regulacji temperatury. Również inaczej niż klimatyzatory, nie podwyższają wilgotności powietrza. Z tego względu polecane są szczególnie do pomieszczeń otwartych.

Jakie są ceny klimatyzatorów?

Ceny klimatyzatorów wahają się od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od rodzaju sprzętu. Na przykład wspomniane klimatory biurkowe można kupić już do 100 zł. Klimatyzatory przenośne kosztują już odpowiedni więcej – z reguły ponad 1000 zł, choć bardziej zaawansowany sprzęt można kupić nawet i za kilka tysięcy. Należy jednak zauważyć, że klimatyzator przenośny o mniejszej mocy można dostać za kilkaset złotych. W końcu klimatyzatory split również można dostać za nieco ponad tysiąc zł. Słowem – sam wydatek na sprzęt nie jest specjalnie wysoki.

Co wpływa na koszty klimatyzacji?

Należy jednak zdawać sobie sprawę, że na koszty klimatyzacji wpływa nie tylko cena, jaką musimy zapłacić przy zakupie klimatyzatora. Właściwie jest ona tylko jednym z elementów, które składają się na całościowe, ogólne koszty klimatyzacji. Jeżeli wybieramy klimatyzator stacjonarny, musimy liczyć się jeszcze z kosztami instalacyjnymi. Ponadto należy wziąć pod uwagę koszty eksploatacyjne – w tym zakresie trzeba zapoznać się ze specyfikacją danego sprzętu, czyli zwrócić uwagę na jego klasę energetyczną (sprzęt z klasą A+++ zużywa najmniej prądu) czy na etykietę energetyczną. W końcu klimatyzacja będzie wymagała okresowego przeglądu, dlatego musimy do kosztów ogólnych doliczyć jeszcze ewentualne koszty serwisowe.

Klimatyzator naścienny w sypialni

Podsumowując, klimatyzacja do mieszkania to bardzo dobre rozwiązanie. Należy zastanowić się jednak, jakiego typu klimatyzatora potrzebujemy. Być może bardziej odpowiadają nam cechy klimatora? Należy więc brać pod uwagę nie tylko cenę klimatyzatora, ale też koszty klimatyzacji, na które składają się między innymi efektywność sprzętu czy jego konserwacja. Wybór klimatyzatora powinien być inwestycją w pełni świadomą, dlatego im więcej o nich wiemy, tym lepiej dla nas – i dla naszego portfela.

By Marek

Dodaj komentarz