angielski

angielski

Preply to wiodąca platforma i aplikacja do nauki języków obcych, która zrzesza nauczycieli, korepetytorów i tutorów z ponad 190 krajów. Umożliwia nie tylko naukę wybranego języka obcego z native speakerem z dowolnego miejsca na świecie, ale również międzykulturową podróż i zdobycie unikatowej wiedzy na temat wybranego regionu geograficznego świata. Aplikacja Preply, na podstawie badań przeprowadzonych wśród swoich tutorów i uczniów, opracowała Raport Językowy, który pokazuje globalne trendy w zakresie nauki języków obcych. Raport to nie tylko studium wiedzy na temat kondycji i umiejętności językowych wybranych narodowości, ale również źródło kulturowych ciekawostek.

1. Jedna trzecia Latynosów w USA przyznaje, że nie zna biegle angielskiego

Preply wskazuje, że w Stanach Zjednoczonych 24,7% kursantów uczy się hiszpańskiego w stosunku do 16,7% uczących się angielskiego. Dlaczego?

Niemal jedna trzecia Latynosów w Stanach Zjednoczonych uważa, że nie zna biegle angielskiego, a to sprawia, że znajomość hiszpańskiego jest niezwykle cenna i istotna wśród różnych grup zawodowych, w tym lekarzy. Profesjonaliści wielu specjalizacji i z wielu dziedzin — edukacji, służby cywilnej, organizacji non-profit, sprzedaży czy obsługi klienta — uczą się hiszpańskiego, aby lepiej świadczyć usługi hiszpańskojęzycznym klientom.

Badania Preply wskazują, że do nauki języka hiszpańskiego około 21% uczniów motywuje kariera, niemal 22% edukacja, a ponad 22% robi to z zamiłowania i zainteresowania do języka i kultury.

2. Francuski – wybór No.1 wśród studentów zorientowanych na karierę

Francuski nadal jest jednym z najczęściej studiowanych języków.

Preply wskazuje, że ponad 25% francuskojęzycznych uczniów spośród 24 języków dostępnych na platformie wybiera francuski, aby go szkolić i osiągnąć w nim biegłość.

Znaczenie języka francuskiego w światowej gospodarce nie słabnie. Kursanci, którzy najczęściej wybierają naukę tego języka na platformie Preply to głównie mieszkańcy krajów o silnych więzach historycznych i gospodarczych z Francją, czyli Algieria, Maroko czy Kanada. W Nigerii znajdującej się w sąsiedztwie krajów francuskojęzycznych, jak Benin, Niger, Czad czy Kamerun około 22% uczniów Preply wybiera francuski.

Co ciekawe, Preply zauważa duże zainteresowanie językiem francuskim w Kenii – jedną z przyczyn mogą być plany potężnych inwestycji infrastrukturalnych w Kenii, a to oznacza nowe miejsca pracy dla lokalnej ludności. Znajomość języka francuskiego z pewnością byłaby pomocna.

Preply sprawdziło główne motywacje swoich studentów do nauki francuskiego. 30% badanych wskazało na edukację, a 25,4% na karierę zawodową.

3. Niemiecki językiem nauki

Język niemiecki to zdecydowanie jeden z wiodących języków obcych, najczęściej podejmowanych przez kursantów Preply. Niemcy to kraj istotny nie tylko ze względu na światową gospodarkę, to również kraj, który przyjmuje najwięcej imigrantów, z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych. To istna mozaika kulturowo-językowa. Dodatkowo niemiecki, tuż po języku angielskim, jest najczęściej wykorzystywanym językiem w nauce.

4. Chiński i japoński coraz bardziej popularne

Kolejne najpopularniejsze języki w aplikacji Preply to chiński mandaryński i japoński. Chiński mandaryński ma najwięcej native speakerów na świecie, około 918 milionów. Ponieważ Chiny plasują się za Stanami Zjednoczonymi jako druga co do wielkości gospodarka na świecie pod względem produktu krajowego brutto, płynna znajomość chińskiego mandaryńskiego może otworzyć możliwości biznesowe dla uczących się. Dodatkowo, Chiny są obecnie największym partnerem handlowym inwestorem w krajach afrykańskich – możliwy jest wzrost uczniów wybierających chiński mandaryński na kontynencie afrykańskim.

Chiński mandaryński ma około sześć razy więcej rodzimych użytkowników języka niż rosyjski i japoński.

Oprócz popularności mangi, anime i Pokémonów, japoński jest językiem napędzającym trzecią co do wielkości gospodarkę na świecie.

5. Angielski na czele

Raport Językowy Preply, zgodnie z oczekiwaniami, wskazuje, że najwięcej uczniów wybiera język angielski, znacznie częściej niż jakikolwiek inny język. Tym samym angielski jest TOP1 spośród 24 języków oferowanych przez aplikację.

By Marek

Dodaj komentarz