Nasze zwierzęta potrzebują nie tylko dobrej karmy, ale też odpowiedniej higieny i pielęgnacji, by być zdrowym i szczęśliwym towarzyszem naszego życia. Dla psów i kotów istotne są nie tylko szczepienia, czy zawsze świeża woda w misce, ale też wiele innych elementów, dzięki którym mają zapewniony dobrostan.

Domowa pielęgnacja psów i kotów jest w zasadzie podobna. Jako ich opiekunowie musimy zadbać o ich sierść, pazury, higienę jamy ustnej, oczu i uszu, a także zadbać o czyste posłanie.

Pielęgnacja sierści

Głaskanie i czesanie pupila to nie tylko przyjemność dla obu stron, ale też łatwy sposób na wyłapanie różnego rodzaju symptomów chorobowych. Jeśli zaobserwujemy zwiększone gubienie sierści, zmiany skórne czy łysienie – powinniśmy niezwłocznie udać się do weterynarza, żeby sprawdzić ich przyczynę. Przy czesaniu ważne jest dobranie narzędzia odpowiedniego dla danego typu sierści lub włosa oraz do wielkości naszego czworonożnego przyjaciela. Zwierzaka czeszemy zawsze zgodnie z kierunkiem układania się sierści – tylko wtedy taki zabieg będzie dla niego prawdziwą przyjemnością.

Kolejnym etapem pielęgnacji sierści jest kąpiel. Jest szansa, że nasze psy ją polubią, szczególnie jeśli będziemy je przyzwyczajać od małego i odpowiednio zachęcać i nagradzać. Koty na szczęście mniej się brudzą, szczególnie te przebywające na stałe w domu. Co ciekawe, częstotliwość kąpieli jest wciąż tematem spornym, choć coraz częściej mówi się o tym, że nie należy psa lub kota kąpać zbyt często, bo może prowadzić to do przesuszania sierści oraz skóry naszego pupila. Jednak zawsze musimy to dostosować do sytuacji – jeśli nasz pies uwielbia kąpiele błotne, oczywistym jest, że trzeba go będzie umyć po każdej takiej przygodzie. Do kąpieli używamy specjalnych kosmetyków przeznaczonych dla zwierząt, a najlepiej dla danego rodzaju sierści lub włosa. Sam przebieg kąpieli nie jest skomplikowany – nasz czworonożny przyjaciel powinien zostać porządnie zmoczony, tak by opłukać z niego maksymalnie dużo brudu, następnie nanosimy na niego preparat myjący, ponownie spłukujemy i osuszamy – ręcznikiem lub suszarką, ale uwaga, powietrze nie może być zbyt gorące. Więcej informacji na temat pielęgnacji kociej sierści znajdziesz w magazynie Maxi Zoo www.maxizoo.pl/magazyn/kot/pielegnacja-higiena/pielegnacja-siersci/

Niektóre rasy zwierząt wymagają strzyżenia. Tu musimy zwrócić baczną uwagę na charakter naszego pupila. Jeśli jest w stanie ze spokojem znieść nasze zabiegi, a nam nie zależy na idealnej fryzurze, możemy spróbować robić to sami. W przeciwnym wypadku lepiej udać się do salonu groomerskiego, gdzie specjaliści doskonale wiedzą, jak pracować z konkretnymi rasami.  Warto również wiedzieć, że niektóre rasy, takie jak na przykład teriery, foxteriery, sznaucery, west highland terriery, jamniki szorstkowłose i wiele innych  wymagają trymowania, czyli ręcznego usuwania nadmiaru włosów. To zadanie również najlepiej powierzyć specjaliście.

Obcinanie pazurów

Nie jest to trudny zabieg, choć wymaga precyzji i uwagi. Przede wszystkim upewnij się, że trzeba go wykonać. Zazwyczaj pies, który dużo spaceruje, samodzielne ściera pazury  podczas swoich aktywności. Jeśli jednak zaobserwujesz, że pazurki zrobiły się za długie, należy je przyciąć. Najlepiej zrobić to specjalnymi nożyczkami, upewniając się, że przycinamy sam paznokieć – w przeciwnym wypadku zabieg może być bolesny dla naszego pupila i tym samym zniechęcimy go do dalszych pielęgnacji. Jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności lepiej udaj się z wizytą do weterynarza lub groomera, który na pewno pomoże ci odpowiednio zadbać o twojego zwierzaka.

 

By Marek

Dodaj komentarz