Automatyzacja i robotyzacja zakładów produkcyjnych wpisuje się w rozwój technologiczny i cyfrową transformację przedsiębiorstw. Firmy, które korzystają z takich rozwiązań, poprawiają swą efektywność i konkurencyjność. Warto wiedzieć, że na inwestycje związane z robotyzacją dostępne są instrumenty finansowe, takie jak ulga i grant, które zmniejszą koszty wdrożenia.

Automatyzacja i robotyzacja procesów w firmie mogą wydawać się skomplikowane i drogie. Okazuje się, że tak nie jest, a korzyści pozwalają firmom budować przewagę konkurencyjną, zdobywać nowe rynki i zaufanie klientów.

– Warto pamiętać, że ceny robotów zmniejszyły się w porównaniu do poziomu sprzed 2-3 lat, a niezawodność i wydajność maszyn, powtarzalność i ciągła praca to ogromne wsparcie dla produkcji. Można je łatwo zintegrować z maszynami pakującymi, a w konsekwencji znacznie przyspieszyć drogę towaru, od produkcji do magazynu. Zachętą do inwestycji są instrumenty wsparcia finansowego przy unowocześnianiu parku maszynowego – mówi Karol Szostak z firmy Silny&Salamon.

Jak modernizować produkcję i pakowanie

Producenci oczekują zwiększenia wydajności procesów, w tym przejścia z aplikacji ręcznych na półautomatyczne lub całkowicie zautomatyzowane. Automatyzacja i robotyzacja przyspieszają drogę towaru, od produkcji do magazynu, a niezawodność, wydajność i ciągła praca maszyn stanowi wsparcie w łańcuchu dostaw. Indywidualne rozwiązania, takie jak np. zaprojektowane w pełni zautomatyzowane linie pakujące, gdzie maszyny Autobag, których wyłącznym dystrybutorem jest firma Silny&Salamon, zintegrowane z systemami podawczymi i robotami, są odpowiedzią na te potrzeby.

Przykładami robotyzacji procesów są firmy specjalizujące się w budowie narzędzi i formowaniu wtryskowym tworzyw sztucznych, m.in. dla branż technologii medycznej i przemysłowej. Tam właśnie sprawdza się zastosowanie robota zintegrowanego z maszyną Autobag, który pobiera plastikowe części bezpośrednio z wtryskarki, które następnie przechodzą przez tunel, by zostać automatycznie spakowane do antystatycznych toreb.

Zdaniem Karola Szostaka z firmy Silny&Salamon zintegrowanie wtryskarek z maszynami Autobag i robotami podających, świetnie sprawdza się w branżach automotive, elektrotechnicznej, produkcji zabawek czy medycznej. Przykładami z rynku polskiego są formowane we wtryskarkach złączki i końcówki kablowe, ale też nakłuwacze medyczne dla diabetyków. W kolejnym kroku roboty, sparowane z urządzeniami Autobag, usprawniają konfekcjonowanie tych artykułów. Do grona firm, które wykorzystują automatyzację w działalności należą, m.in.: HTL Strefa, Zakład Aparatury Elektrycznej ERGOM czy producent końcówek i złączek kablowych ERKO.

Korzyści z automatyzacji i robotyzacji dla biznesu są duże, szczególnie w trudnych uwarunkowaniach gospodarczych związanych z wojną w Ukrainie czy pandemią, kiedy firmy niejednokrotnie mierzą się z absencjami pracowników. Przy masowej produkcji komponentów, np. w branży automotive czy elektrotechnicznej, robotyzacja oznacza większą precyzję, prędkość i powtarzalność.

Urządzenia Autobag stanowią ogniwo gotowe do integracji z robotami. Komunikują się z nimi sygnalizując poszczególne etapy, tj. przekazanie informacji o przygotowaniu worka, jego status np. otwarty lub przyszykowany do nadruku.

By Marek

Dodaj komentarz