bezlusterkowiec leży na stole

Wybór idealnego aparatu fotograficznego dostosowanego do indywidualnych potrzeb i oczekiwań, a także do posiadanej wiedzy i doświadczenia często stanowi prawdziwe wyzwanie zwłaszcza dla osób rozpoczynających swoją wielką przygodę z fotografowaniem. W ofercie poszczególnych producentów znajduje się bowiem nowoczesny sprzęt fotograficzny wyposażony w szereg innowacyjnych funkcji, które umożliwiają wykonywanie doskonałej jakości zdjęć zarówno amatorom, jak i profesjonalistom. Ogromną, niesłabnącą popularnością od wielu lat cieszą się aparaty kompaktowe, lustrzanki cyfrowe oraz bezlusterkowce.

Aparaty kompaktowe dla każdego

Aparat kompaktowy jest niewielkim, lekkim i intuicyjnym w obsłudze urządzeniem, które doskonale sprawdza się przede wszystkim w codziennym wykonywaniu zdjęć, zwykle statycznych obiektów (z rodzinnych imprez, wycieczek, architektury). Posiada wbudowany na stałe, niewymienny obiektyw o dosyć dużym zakresie ogniskowych (tzw. superzoom) oraz stabilizacji obrazu. Najprostsze aparaty kompaktowe mają na korpusie jeden spust migawki, możliwość zapisu tylko plików JPEG czy nagrywania krótkich filmów. Wszelkie dodatkowe funkcje obsługiwane są z poziomu menu na wyświetlaczu urządzenia. Dodatkowo zostały wyposażone w dosyć szeroki zakres programów tematycznych takich, jak chociażby: portret, śnieg, plaża i wiele innych. W kategorii „aparaty kompaktowe” można znaleźć między innymi sprzęt w kwocie:

 • do 350 złotych – o przeciętnej optyce, z matrycą o rozdzielczości nawet powyżej 10 megapikseli i słabej jasności obiektywów;
 • do 500 złotych – posiadają duży wybór programów lub trybów wykonywania zdjęć, szereg dodatkowych funkcji, stabilizację obrazu, a także możliwość nagrywania filmów HD;
 • do 600 złotych – wyposażone w matrycę o wyższej rozdzielczości (nawet do 16 milionów pikseli), stabilizację obrazu, wyższy zoom optyczny (nawet 12,5) czy możliwość nagrywania filmów HD.

Dostępne są również aparaty kieszonkowe, wodoodporne czy posiadające pełnoklatkową matrycę czy stałoogniskowe obiektywy.

Lustrzanki cyfrowe dla profesjonalistów

Lustrzanka cyfrowa oznacza aparat fotograficzny, w którym jako materiał światłoczuły została zastosowana matryca cyfrowa  (w większości przypadków matryca typu CMOS, rzadziej CCD) zamiast filmu. Umożliwia precyzyjną pracę nad kadrem, czyli dokładne ustawienie ostrości, ocenę oświetlenia lub zastosowanej głębi ostrości). Dostępna jest w wielu wariantach: od amatorskich do wyspecjalizowanych i profesjonalnych, pozwalających wykonanie wysokiej jakości zdjęć z niezwykłymi, często zaskakującymi efektami. Lustrzanki cyfrowe umożliwiają wymianę obiektywów montowanych za pośrednictwem specjalnych bagnetów. Obiektywy wyposażone są w przysłonę, która przymyka się w momencie wykonywania zdjęcia. Lustrzanki cyfrowe najczęściej wykorzystywane są do fotografii sportowej, dzikiej natury lub reportażowej.

kobieta trzyma w rękach bezlusterkowiec

Bezlusterkowiec – nowoczesny aparat!

Bezlusterkowiec, oznacza aparat fotograficzny o niewielkich rozmiarach z wymienną optyką, pozbawiony jednocześnie lustra. Podgląd obrazu jest dostępny na ekranie LCD lub w wizjerze elektronicznym, dzięki funkcji livie view. Bezlusterkowiec świetnie sprawdza się w przypadku fotografii miejskiej, krajobrazowej lub portretowej. Stanowi idealne rozwiązanie zarówno dla amatorów, jak i zawodowców, którzy nie potrzebują bardzo czułego i szybkiego autofokusu. Jeśli chcecie więcej, koniecznie zajrzyjcie na tę stronę: https://polskatimes.pl/aparat-bezlusterkowy-na-jakiej-zasadzie-dziala-i-na-co-zwrocic-uwage-przy-zakupie/ar/c11-14831658

Najważniejsze parametry techniczne

Każdy aparat fotograficzny posiada konkretne parametry techniczne i funkcje, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Należą do nich między innymi:

 • matryca;
 • zoom/ogniskowa;
 • szybkość (migawki, liczba klatek na sekundę, włączenie aparatu);
 • ergonomia;
 • jasność obiektywu;
 • stabilizacja obrazu;
 • zakres ISO;
 • menu;
 • możliwość dalszej rozbudowy;
 • oraz szczelność.

Zakup odpowiedniego sprzętu oraz zdobycie podstawowej wiedzy i doświadczenia z dziedziny fotografii sprawią, że wykonywanie zdjęć może okazać się fantastyczną przygodą.

By Marek

Dodaj komentarz