dom przy drodze

Osoby prowadzące bujne życie towarzyskie mają wiele okazji do różnych spotkań. Odwiedzając kogoś w domu, na działce czy ogrodzie, chcielibyśmy uchodzić za niekłopotliwych gości. Jakie są prawa i obowiązki gości? Jak być gościem doskonałym?

Zasady dla gości

Przede wszystkim w czasie wszelkich wizyt powinniśmy się kierować wyczuciem i zasadami kultury osobistej. Oczywiście wśród bliskich przyjaciół sztywne reguły nie obowiązują, ale w kontaktach z dalszymi znajomymi warto zachować odrobinę dystansu. Na początek należy zadbać o punktualność. Jeśli gościmy na spotkaniu z większa ilością osób, trzeba z wyczuciem i ostrożnością wyrażać swoje opinie, tak by nikogo nie urazić. Podobnie z chwaleniem lub krytyką. Zbytnia egzaltacja wydaje się sztuczna i podejrzana. Gospodarze organizując spotkanie, przyjęcie, imprezę z pewnością zrobili wszystko, by sprawić gościom przyjemność. Nawet jeśli coś wypadło nie tak, jak powinno, nie na miejscu jest  głośne komentowanie. Żaden z gości, nawet jeśli uchodzi za „duszę towarzystwa”, nie powinien narzucać innym swojego stylu zachowania. Nie należy wygłaszać długich monologów, złośliwych komentarzy, przekrzykiwać innych. Goście powinni unikać rozmów o sprawach zawodowych czy dyskusji politycznych – prowadzi to jedynie do znużenia lub nieporozumień. Goście nigdy nie powinni manifestować swojego złego samopoczucia, jeśli czują się niekomfortowo, mogą po prostu skrócić wizytę. Specyfika czasów, w których żyjemy spowodowała, że w zasadzie nie wypada odwiedzać nikogo bez zaproszenia lub zapowiedzi. Nieoczekiwane wizyty są zawsze kłopotliwe i stawiają gospodarzy w trudnej sytuacji.

Wizyta kilkudniowa

Gdy jedziemy do kogoś na kilka dni, warto zaoferować drobną pomoc, zwłaszcza przy nakrywaniu stołu, zmywaniu. Gospodarze z pewnością będą wdzięczni, ale ich przyzwolenie będzie zależało od  przyzwyczajeń lub umiejętności pracy w grupie. Niektórzy sami wolą usługiwać zaproszonym osobom. Wizyta w cudzym domu to dowód, że ktoś obdarza nas zaufaniem. Z jednej strony jesteśmy zaproszeniu do cudzego świata, a z drugiej nie możemy w niego wchodzić zbyt mocno. Dlatego warto poruszać się po czyimś domu w wyznaczonych dla gości przestrzeniach, nie otwierać zamkniętych drzwi, nie myszkować w szafkach czy szufladach. Jeśli odwiedzamy kogoś na dłużej, warto zapytać o pościel i ręczniki. Najprawdopodobniej gospodarze zaoferuję nam swoje, ale z grzeczności trzeba zapytać. Nocując u kogoś musimy starać się dopasować do przyzwyczajeń tam panujących, nie narzucać nikomu godziny pójścia spać lub porannego wstawania. Nasze rytuały zostawmy w swoim domu, będąc czyimś gościem, żyjmy według jego reguł.

By Marek

Dodaj komentarz