Lato w pełni, wiele osób korzysta z pięknej, słonecznej i wręcz upalnej pogody  szukając ochłody nad rożnego rodzaju zbiornikami wodnymi. Zanim jednak wskoczymy do wody, trzeba jednak pomyśleć i zastanowić się czy dane miejsce i okoliczności są w pełni bezpieczne. Chyba nikt podczas wakacyjnego urlopu nie chce stracić zdrowia a nawet życia. Takie zasady bezpiecznej kąpieli powinny być znane wszystkim, niezależnie od wieku.

Kąpiel w miejscu strzeżonym

Jedną z podstawowych i najważniejszych zasad bezpiecznej kąpieli jest korzystanie z strzeżonych przez ratowników WOPR kąpielisk. Takie kąpieliska są specjalne przygotowane, mają bezpieczne dno, nie tworzą się tam wiry itp. Niezwykle nierozsądne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana, a także na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. W niestrzeżonych miejscach, za każdym razem trzeba sprawdzić strukturę oraz głębokość dna.

Nie pływaj po spożyciu alkoholu!

Nigdy ale to nigdy nie pływaj pod wpływam alkoholu lub innych środków odurzających. W wielu przypadkach utonięć, lub wypadków podczas kąpieli, to alkohol był głównym winowajcą. Nie róbmy tego sami i nie pozwalajmy na to innym osobom.

Nie wchodź rozgrzany do wody

Nie można też wchodzić lub wskakiwać rozgrzanym do wody. Przed wejściem do wody należy ochlapać klatkę piersiową, kark krocze oraz nogi aby uniknąć wstrząsu termicznego. Taki wstrząs może doprowadzić nawet do czasowego paraliżu. Nie można pływać na czczo oraz bezpośrednio po spożyciu posiłku.

Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich

Chociaż każdy z nas rodzi się z umiejętnością pływania, a następnie większość z nas doskonali tą czynność, to nie można przeceniać swoich umiejętności pływackich. Nawet zawodowym pływakom i mistrzom olimpijskim zdarzają się kontuzje i wypadki. Dlatego wybierając się w dłużą trasę warto być asekurowanym przez łódź, lepiej też nie ryzykować samotnych kąpieli. Oczywiście trzeba też wystrzegać się tak zwanego popisywania, dla aprobaty towarzystwa.

Zwracaj uwagę na innych

Korzystając z publicznych kąpielisk koniecznie trzeba zwracać uwagę, na inne kąpiące się i pływające  obok nas osoby. Może okazać się, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Oczywiście jeśli sami nie możemy pomóc nie można ryzykować. W takich sytuacjach trzeba zawiadomić inne osoby.

Pamiętając o podstawowych zasadach bezpiecznej kąpieli i przestrzeganiu regulaminów kąpielisk, nic złego nie powinno się stać nam, ani naszym bliskim.

By Marek

Dodaj komentarz