starożytny rzym
http://voiceofrome.com/

Warning: Undefined property: stdClass::$height in /home/platne/serwer199031/public_html/autoinstalator/loging.com.pl/wordpress21831/wp-content/plugins/embedplus-for-wordpress/embedplus.php on line 251

Marzec w wielu językach europejskich ma podobne brzmienie, ponieważ jego nazwa wywodzi się od imienia rzymskiego boga wolny, Marsa. Porównajcie sami: po angielsku trzeci miesiąc w roku to March, po francusku – mars, niemiecku – März, po estońsku – märts, po węgiersku – március. Z tej tradycji wypisują się jednak niektóre języki słowiańskie, takie jak czeski nadający marcowi nazwę březen albo chorwacki – ožujak lub białoruski –сакавік .

Mars - mitologia rzymska
http://ancienthistory.about.com

15 Marca – Idy Marcowe

Wracając jednak do tradycji rzymskiej, marzec odznaczał się jeszcze jednym wydarzeniem. Otóż miały w nim miejsce tak zwane Idy Marcowe. W kalendarzu rzymskim święto to wypadało na środek miesiąca, czyli 15 marca. W tym dniu na cześć boga Marsa urządzano przegląd rzymskich batalionów.

rzymscy żołnierze
annoyzview.wordpress.com

 

I ty, Brutusie, przeciwko mnie?

Idy Marcowe w 44 p.n.e. miały szczególnie dramatyczny przebieg. Cesarz Juliusz Czar zginął w tym dniu z rąk swoich przeciwników, wśród których znalazł się jego przyjaciel Brutus.

Brutus
http://octavianchronicles.com

Idy Marcowe stanowią ciągłe źródło inspiracji dla malarzy, pisarzy muzyków i filmowców. Posłuchajcie przepięknej muzyki z filmu o tym tytule (Ides of March) z George Clooney’em z 2011 roku.

źródło obrazka wyróżniającego: voiceofrome.com

By Marta

Dodaj komentarz