31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa, który został ustanowiony bez Międzynarodową Organizację Zdrowia (WHO). To święto ma na celu zwrócić uwagę na szkodliwość palenia papierosów. Początkowo WHO ustaliło Dzień bez Papierosa na 7 kwietnia jednak w 1988 roku zostało przeniesione na 31 maja. W dniu bez papierosa organizowane są różnego rodzaju manifestacje oraz festyny antynikotynowe. Media także nie są obojętne, 31 maja czas antenowy w radiu i telewizji również poświęcony jest audycjom antynikotynowym.

Dlaczego palenie papierosów jest takie szkodliwe?

 

Z okazji Dnia bez Papierosa przypomnimy o tym jak bardzo szkodliwe dla zdrowia i urody jest dym nikotynowy. Warto przypomnieć, że nie tylko palenie czynne jest szkodliwe, ale również bierne, dlatego warto wiedzieć jakie choroby spowodowane są paleniem papierosów. Niestety statystyki są bardzo smutne, co roku w naszym kraju z powodu palenia umiera około 70 tys. Polaków. Wdychanie dymu tytoniowego powoduje:

  • wiele rodzajów nowotworów, w tym głównie nowotwory płuc, który jak pokazują badania jest chorobą palaczy w tym palaczy biernych;
  • choroby układu sercowo-naczyniowego;
  • choroby układu oddechowego;
  • choroby przewodu pokarmowego;
  • przedwczesne starzenie się skóry;
  • nieświeży oddech;
  • żółknięcie paznokci, skóry oraz zębów;
  • choroby oczu;

Trzeba także pamiętać, że palenie papierosów skraca statystycznie ludzkie życie o około 10-20 lat. Palenie papierosów w przypadku kobiet powoduje także wcześniejsze pojawienie się menopauzy nawet o 5 lat. Kobiety w ciąży powinny całkowicie zrezygnować z palenia, gdyż zwiększa to ryzyko wcześniactwa, ciąży pozamacicznej, problemów neurologicznych i rozwojowych u dziecka. Dzieci kobiet palących w ciąży rodzą dzieci z obniżoną odpornością. U mężczyzn nikotyna obniża jakość spermy i może powodować impotencję. W Dniu bez Papierosa koniecznie trzeba ponownie uświadomić sobie jak poważne zagrożenia przynosi uzależnienie od nikotyny.

By Marek

Dodaj komentarz