Lato tego roku przyszło nadzwyczaj wcześnie. Fala upałów przetacza się przez nasz kraj. Większość z nas już od stycznia czekała na taką słoneczną aurę. Chętnie z niej korzystamy i spędzamy wolny czas na powietrzu, jednak zbyt duża dawka słońca może okazać się dla nas zgubna. Zbyt silne słońce może doprowadzić do oparzeń słonecznych ciała, udarów, czy też odwodnienia. Dlatego powinniśmy poznać sposoby jak się ochłodzić w upał?

Jak się ochłodzić w upał?

W upalne dni każdy z nas nie zależnie od wieku i płci musi znać kilka metod jak się ochłodzić, aby nie mieć kłopotów ze zdrowiem

  1. Pij dużo wody i napojów orzeźwiających. W upalne dni należy wypijać od 2 do 3 litrów płynów. Woda powinna być wysoko zmineralizowana ponieważ pocą się tracimy cenne dla naszego organizmu elektrolity. Równie ważne są orzeźwiające posiłki, w tym przypadku lody, sorbety i soczyste owoce są jak najbardziej wskazane. Pomidory, jogurty i sery również, tak samo jak sałatki.
  2. Wiatraczek to kolejny pomysł na ochłodzenie swojego ciała. W miejscach gdzie nie ma klimatyzacji, koniecznie trzeba zadbać o to aby się pojawił. W sklepach znajdziemy wiatraki o różnej wielkości, nawet takie które zmieszczą się w kieszeń, czy do torebki.
  3. Lekkie ubrania i nakrycie głowy. Aby czuć się komfortowo i świeżo w upalne dni trzeba też ubrać się stosowanie do panujących warunków atmosferycznych. Latem należy zakładać lekkie i przewiewne ubrania najlepiej bawełniane i lniane, które świetnie przepuszczają powietrze oraz chłoną pot. Ważne jest także nakrycie głowy, wybierając się na spacer, czy plażę, trzeba pamiętać o kapeluszu, czapce z daszkiem, czy chustce. Unikajmy też ciemnych kolorów.
  4. Chłodny prysznic lub kąpiel w basenie. Osoby które mogą cieszyć się late i wakacjami w czasie upałów mogą schłodzić swoje ciało w wodzie lub wodą, ważne aby nie był to nagły szok termiczny, który może skończyć się skurczem lub udarem. Swoje ciało trzeba ochładzać stopniowo.

 

By Marek

Dodaj komentarz