Fotografia reportażowa ma na celu ukazać sytuację w danej chwili, w chwili jaką zastał ją fotograf. Ten rodzaj fotografii nie ma nic wspólnego ze sztucznym pozowaniem, tworzeniem odpowiednich warunków etc. Pomimo tego, że jest to ujęcie danego momentu życia, czy wydarzenia, to jednak zdjęcia z takiego reportażu są prawdziwą sztuką, gdyż pokazuje pewne prawdy o naszym życiu.

Zadania fotografii reportażowej

www.flash-group.pl

Fotografia reportażowa ma wiele zadań, jednak najważniejszym z nich jest wzbudzenie emocji u odbiorcy. Operator aparatu fotograficznego, stara się za pomocą swojej pracy uchwyć prawdziwe uczucia, które później podczas oglądania zdjęć wywoływałby by podobne uczucia. Swoją pracą chce nie tylko złapać chwile, ale również pokazać prawdziwe życie. Zdjęcia z reportaży muszą do nas mówić. Patrząc na nie powinniśmy pobudzić zmysły, zastanowić się nad nimi i wyrobić sobie jakiś pogląd na temat przedstawionych na nich sytuacji. Dobre reportaże zdjęciowe nie potrzebują zbyt wielu słów do opisania, samo zdjęcie ma wyrażać praktycznie wszystko. W zależności od rodzaju fotografii reportażowej na naszych twarzach może pojawić się uśmiech jak i łzy. Wielką sztuką jest wniknąć w fotografowany świat, tak aby pozostać praktycznie niezauważonym i w ten sposób móc zrobić zdjęcia oddające autentyczne emocje i przedstawiające fotografowane środowisko w naturalny sposób.

Rodzaje fotografii reportażowej

Fotografia reportażowa, to jedna z najbardziej rozwijających się dziedzin fotografii, jest też ona najczęściej nagradzana w różnych jej kategoriach. Fotoreportaż może być zarówno podróżniczy, polityczny, wojenny, sportowy, a także ślubny, weselny czy z miejsca pracy. Piękne i niezwykle emocjonujące fotoreportaże ukazujące różne życiowe sytuacje możemy podziwiać na: http://flash-group.pl/blog/fotografia-reportazowa/.

By Marek

Dodaj komentarz