Już od przedszkola jesteśmy uczeni o częstym myciu rąk. Panie przedszkolanki, a później panie w szkole uświadamiają nas jak ważne jest mycie rąk przed jedzeniem oraz po każdym wyjściu z toalety. Czyste dłonie to bardzo ważna sprawa, bo ta kwestia doczekała się nawet własnego dnia. Już jutro 15 października obchodzimy dzień czystych rąk, z tej okazji chcemy przypomnieć o częstym myciu dłoni.

Dzień czystych rąk

Z okazji dnia czystych rąk warto uświadomić sobie, ze około 80% infekcji jest właśnie przenoszonych przez ręce. Niestety większość z nas myje ręce przez około 5 sekund,a to stanowczo za krótko, a statystycznie jedna osoba może przekazać bakterie aż kolejnym 14 osobom. Każda osoba dorosła powinna myć ręce nie mniej niż dziesięć razy dziennie. W niektórych sytuacjach musimy robić to częściej np. gdy przygotowujemy jedzenie, lub jesteśmy chorzy, czy też opiekujemy się chorą osobą. Częściej powinniśmy też myć ręce w czasie upałów oraz gdy przebywamy w miejscach publicznych. Dzień czystych rąk jest właśnie po to aby nam o tym przypomnieć.

Jak prawidłowo myć ręce

Podczas mycia rąk trzeba zachować odpowiednią kolejność: najpierw zwilżamy je wodą, następnie nanosimy na nie środek myjący, a potem bardzo dokładnie wcieramy go we wszystkie powierzchnie rąk, czyli: grzbiet oraz ich wewnętrzną stronę i miejsca pomiędzy palcami. Na koniec dokładnie płuczmy pod bieżącą wodą i wycieramy najlepiej jednorazowym ręcznikiem.

 

By Marek

Dodaj komentarz