Ostatnimi czasy niezwykle modną ozdobą wnętrza jest tzw. las w słoiku. Jednak taki las w słoiku to nie tylko nietypowa ozdoba domu, to coś więcej. Wszyscy pasjonaci ogrodnictwa i roślin, a także miłośnicy biologii powinni spróbować samodzielnie posadzić taki las i stworzyć swój własny, mały ekosystem zamknięty w butelce.
Las w słoiku – od czego zacząć?
Aby posadzić las trzeba mieć sadzonki, nie inaczej jest również z lasem w słoiku. Na początku trzeba wybrać się na zakupy, a te częściowo można zrobić w sklepach internetowych, jednak same rośliny lepiej kupić w sklepie ogrodniczym, aby były zdrowe i żywe. Do posadzenia lasu będzie potrzebny nam: tytułowy słoik, najlepiej wysoki z szerokim wlotem oraz szczelnym zamknięciem oraz kilka garści węgla aktywnego, keramzytu ogrodniczego, a także ziemi najlepiej uniwersalnej, chyba że chcemy posadzić las o specyficznych uwarunkowaniach. Aby stworzyć prawdziwy las potrzebny nam będzie również mech, oczywiście ten ze sklepu, a nie z lasu gdyż ten drugi jest pod ochroną. Mile widziane są również ozdoby takie jak: kamyczki, gałęzie, żwir. Przed przystąpieniem do pracy wszystkie elementy trzeba mieć w zasięgu ręki. Rośliny które chcemy posadzić powinny lubić ciepły i wilgotny klimat np. paprocie, bluszcze, widliczki.
Sadzimy las w słoiku
Słój lub inne naczynie w którym chcemy stworzyć nasz prywatny las powinno być suche i czyste najlepiej wyparzone. Dno wysypujemy warstwą drenującą keramzytu, a na niej umieszczamy węgiel aktywny a na końcu ziemię. Musi być jej tyle aby sadzonki mogły się w niej swobodnie ukorzenić. Jeśli mamy do posadzenia kilka roślin to za pomocą długiego patyka robimy dołki i umieszczamy całe bryły korzeniowe, a następnie przysypujemy je ziemią. Kiedy już posadzimy wszystkie rośliny oraz kępki mchu, a wolne przestrzenie udekorujemy kamyczkami i patyczkami oczyszczamy ścianki słoika za pomocą ręcznika papierowego, umiarkowanie podlewamy i zakręcamy słoik.
O czym pamiętać w pielęgnacji mikro-lasu
Nasz miniaturowy las nie lubi zbyt częstego i obfitego podlewania. Zbyt duża ilość wilgoci powoduje brązowienie liści i przegniwanie korzeni. Musimy pamiętać że rośliny same zajmują się produkcją tlenu oraz obiegiem wody, dlatego raz na kilka tygodni wystarczy odkręcić słoik i podlać plantację, gdy podłoże będzie suche. Słój z domową plantacją powinien stać w słonecznym miejscu lecz nie bezpośrednio na parapecie, chyba że na północnych oknach. Trzeba pamiętać, że nawet las zamknięty w słoiku będzie reagował na pory roku. Jesienią opadną liście, a na wiosnę pojawią się nowe, a krzewy będą kwitnąć i owocować.