Dzień dziecka to bardzo ważne święto nie tylko w naszym kraju, ale i na całym świecie, bowiem jest to międzynarodowe święto wszystkich dzieci. Na 1 czerwca każdy maluch czeka z utęsknieniem. Tego jakże wyjątkowego dnia mamy prawo poczuć się beztrosko. W końcu każdy z nas był kiedyś dzieckiem i lubi wracać do tego wspaniałego stanu. Dzisiaj warto nie tylko warto świętować ale także trzeba się zastanowić nad historią i istotą tego święta.

Historia i tradycja Dnia Dziecka

Dzień dziecka został ustanowiony dopiero w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Cel był słuszny ONZ chciało i pragnie nadal upowszechniać na całym świecie ideały i cele dotyczące praw dzieci, które zostały zawarte w Karcie Narodów Zjednoczonych w 1945 roku. W naszym kraju Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca, a w innych krajach członkowskich ONZ dzieci świętują w inne dni roku od 1955 roku. W Polsce pierwszy raz Dzień Dziecka świętowany był w 1950 roku i zorganizowano do w związku ze zbieraniem podpisów pod Apelem sztokholmskim, a od 1952 roku stało się świętem stałym. Od 1994 roku w dniu 1 czerwca w stolicy naszego kraju obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży. W polskiej tradycji jeszcze przed wybuchem II wojny światowej z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem od 1929 roku w dniu 22 września obchodzono Święto Dziecka. Po mszach świętych dzieci udawały się na różnego rodzaju wycieczki, pikniki itp. organizowane z funduszy zebranych podczas publicznych kwest. W polskiej kulturze, tradycji i historii dzieci zawsze były i będą ważne, dlatego trzeba stać na straży ich codziennego szczęścia i bezpieczeństwa, nie tylko od święta.

Wszystkim Dzieciom tym większym i tym mniejszym w dniu ich święta życzymy samych radości i słodkości na każdy dzień roku!!!

By Marek

Dodaj komentarz