Bez wątpienia Dzień Matki to jedno z najważniejszych i najbardziej wzruszających świąt w kalendarzu. To uroczystość o której nikt nie może zapomnieć, w końcu każdy z nas ma lub miał Mamę. W tym jakże ważnym dniu oprócz złożenia życzeń i wręczenia chociażby symbolicznego prezentu, czy kwiatka warto zastanowić się skąd wzięła się tradycja obchodzenia Dnia Matki.

Historia Dnia Matki

Historia tego wspaniałego święta sięga czasów starożytnych, już starożytni Grecy i Rzymianie czcią otaczali matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W późniejszym czasie, kiedy cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo, zakazano wyznawania innych bogów. Ten wspaniały zwyczaj powrócił dopiero w siedemnastowiecznej Anglii, gdzie obchodzono tak zwaną: „niedzielę u matki”. W każdą czwartą niedzielę postu odprawiało się nabożeństwo w katedrach, a w zwykłe niedziele w kościołach. Dzień w którym oddawano hołd Mamom był dniem wolnym od pracy. Już wtedy wręczano słodycze i kwiaty, a w zamian otrzymywano błogosławieństwo od rodzicielki. Zwyczaj obchodzenia Dnia Matki przetrwał aż do XIX wieku, a powrócił dopiero po zakończeniu II wojny światowej. W 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych ustanowił Dzień Matki na drugą niedzielę maja i uznając ją za święto narodowe.

Historia Dnia Matki w Polsce

W naszym kraju pierwszy raz Dzień Matki był obchodzony w Krakowie w 1914 roku. To ważne Święto w Polsce przypada 26 maja. W tym dniu każdy Polak i każda Polka niezależnie od wieku pamięta o swoich Mamach. Moc serdecznych życzeń i wyrazów wdzięczności za ogromy trud wychowania i opieki wyrażamy na różne sposoby. Laurki, kwiaty, czekoladki i inne prezenty to tylko skromne wyrazy wdzięczności jakie możemy podarować naszym Mamom za ich bezgraniczną miłość.

Wszystkim Mamom w Dniu ich święta składamy najlepsze życzenia, szczęścia, zdrowia i wielu powodów do dumy ze swoich dzieci!!! Kochamy Was i dziękujemy!!!

By Marek

Dodaj komentarz