Rozpoczął się październik, błogi październik, który w naszym kraju jest bez wątpienia miesiącem studentów. Dlatego też ten wpis będzie przeznaczony właśnie dla studentów, dla których nauka to nauka jest przecież priorytetem 🙂 Każdy kto był na studiach ten wie jak jest, aby nie zaskoczyła nas sesja warto wyrobić sobie nawyk systematycznego i efektywnego uczenia się, które zaowocuje nie tylko 5 w indeksie ale również trwałym przyswojeniem wiedzy.

Efektywna nauka – czyli jaka?

Efektywna nauka to taka dzięki, której coś zostaje w naszej głowie. Efektywna nauka to również szybkie przyswajanie potrzebnej wiedzy. Efektywna nauka to też systematyczne i rzetelne uczenie się, więcej zdziała 15 minut codziennie niż np. 3 godziny raz w tygodniu. Warto zatem poznać sposoby i metody na to jak uczyć się szybko i efektywnie, bez niepotrzebnego stresu i niepokoju, czy ogromnego zmęczenia.

Sposoby na efektywną naukę

Miejsce i spokój

Każdy student musi mieć swoje miejsce do nauki, nie musi być to od razu biblioteka akademicka, ale jakiś zaciszny kącik w pokoju, w którym można skupić się na nauce. W taki miejscu do nauki nie powinny docierać do nas żadne rozpraszające nas dźwięki. W zasięgu naszego wzroku nie powinno być też telewizora a i telefon lepiej odłożyć gdzieś dalej i wyciszyć. Sprawdzanie portali społecznościowych również nie jest wskazane.

Porządek 

W miejscu w którym mamy zamiar się uczyć powinniśmy też zadbać o porządek. Notatki, książki, zeszyty i inne pomoce powinny znajdować się na swoim miejscu. Dzięki temu nie stracimy czasu na poszukiwania i będziemy mogli się też skupić na przyswajaniu wiedzy.

Świeże powietrze i woda

Przed rozpoczęciem nauki warto przewietrzyć pokój, lub jeśli pozwala na to pogoda otworzyć okno. Przed intensywną nauką warto wybrać się na spacer, aby dotlenić cały organizm, a zwłaszcza mózg, który będzie lepiej pracował. Ważne jest też odpowiednie nawodnienie. Butelka lub szklanka z wodą musi znajdować się w zasięgu naszej ręki. Do nauki nie można zasiąść też  z pustym żołądkiem, przejedzenie też nie pomoże.

Podkreślanie i zakreślania

Najważniejsze treści, które musimy przyswoić najlepiej zakreślić lub podkreślić jakimś rzucającym się w oczy kolorem. Jeśli jednak lepiej zapamiętujemy słuchając, materiał czytajmy na głos. Każdy z nas powinien dobrać metody nauki do swoich predyspozycji.

 

By Marek

Dodaj komentarz