Każdy z nas zna to bardzo nieprzyjemne uczucie kiedy dotykając jakiegoś przedmiotu (bardzo często metalowego) „kopie nas prąd”, czasami dość boleśnie. Przenoszenie ładunku elektrycznego bo tak fachowo nazywa się „kopanie prądu”, to elektryzacja, czy też elektryzowanie zjawisko fizyczne, jest bardzo często spotykane w naszym otoczeniu bardzo często zimą np. podczas zakładania swetrów.

Na czym polega elektryzacja?

Elektryzacja jest procesem, który polega na wytworzeniu w ciele, nadmiaru (początkowo obojętnych) ładunków elektrycznych jednego znaku (dodatnich lub ujemnych). Temu zjawisku zawsze towarzyszy powstanie w otoczeniu ładunku o przeciwnym znaku, takiego samego co do wartości bezwzględnej. Dzieję się tak ponieważ proces ten polega na rozdzieleniu istniejących już ładunków o przeciwnych znakach. Elektryzacja może następować przez indukcję elektrostatyczną, kiedy do naelektryzowanego ciała zostanie zbliżone drugie naelektryzowane ciało, a także przez kontakt np. przez pocieranie.

Elektryzacja włosów i ubrań – jak jej zapobiec

Najczęściej elektryzują się nam włosy oraz ubrania, szczególnie te wełniane, przez co też doświadczamy uczucia „kopania prądu”. Na szczęście procesowi elektryzacji można zapobiec (w końcu to fizyka i pewne sprawy da się opanować) i w to bardzo prosty sposób. Kiedy mamy podatne na elektryzację włosy wystarczy tylko spryskać je lakierem. Do czesania włosów zwłaszcza zimą trzeba używać drewnianego grzebienia, a te plastikowe również spryskać lakierem do włosów. Lakierem można również spryskać podatne na elektryzację ubrania. Oczywiście trzeba do każdego prania używać płynu do płukania tkanin. Ubrania bawełniane nie elektryzują się tak jak ubrania z tkanin syntetycznych i wełnianych. W sklepach są również dostępne specjalne spraye zapobiegające elektryzacji, są one przydatne zwłaszcza zimą. Trzeba także pamiętać o nawilżaniu powietrza w mieszkaniu podczas sezonu grzewczego.

By Marek

Dodaj komentarz