Koncerny samochodowe na całym świecie prześcigają się w najnowocześniejszych rozwiązaniach dotyczących stworzenia jednocześnie ekologicznych, dynamicznych i wygodnych aut. Coraz więcej marek tworzy modele z myślą o środowisku naturalnym. Jeśli cały samochód nie jest „eko” to przynajmniej posiada szereg takich rozwiązań i układów. Nie inaczej było w przypadku najstarszego producenta samochodów, czyli Forda. Konstruktorzy opracowali nowoczesne, ekologiczne i dynamiczne silniki o małych pojemnościach. Silniki Ford EcoBoost, bo o nich mowa, pozytywnie zadziwiają swoimi osiągami.

Ford Ecoboost – mała pojemność wielka moc

Jeszcze do niedawna w motoryzacji powszechnie było wiadomo, że im większa pojemność silnika, tym też większa jest jego moc. Jednak Ford przełamał tą zasadę, wprowadzając wyżej wspomniany silnik EcoBoost. W porównaniu do tradycyjnych silników jest on mniejszy, lżejszy i posiada wiele innowacyjnych rozwiązań, które sprawiają, że tego rodzaju silniki mają bardzo dobre osiągi przy mniejszym zużyciu paliwa oraz mniejszej emisji spalin. Wielką moc tym, wydawać by się mogło, małym silnikom zapewnia turbosprężarka, która do minimum redukuje konieczność zmiany biegów. Natomiast układ zmiennych faz rozrządu pozwala generować wyższy moment obrotowy, nawet na niskich obrotach.

Ford EcoBoost w trosce o środowisko

Innowacyjne technologie i zaawansowana konstrukcja silników EcoBoost pozwala w pełni wykorzystać każdą kroplę paliwa, minimalizując też wydzielanie spalin, a przy tym eliminować również emisję CO2. Idealnie odmierzona dawka paliwa jest bezpośrednio wtryskiwana do komory spalania. Efektywne podejście do wykorzystania paliwa sprawia, że silniki Ford EcoBoost są w stanie pracować w tzw. trybie Lean-Burn, w którym do jazy wystarcza minimalna ilość paliwa. Więcej o popularności i osiągach tych silników dowiemy się z tego artykułu: https://autokult.pl/4820,ford-ecoboost-2-miliony-silnikow.

Źródło obrazka wyróżniającego: www.ford.pl

By Marek

Dodaj komentarz