Gdy mówimy lub myślimy o czarnym złocie, mm na myśli ropę naftową, nieliczni  jednak  wiedzą że czarne złoto istnieje jak substancja i to całkiem całkiem nowa, która dzięki swoim właściwościom staje się coraz bardziej popularna. Nanoporowate złoto np-Au, bo taka jest nazwa właściwa czarnego złota, to odkrycie azjatyckich naukowców. 

Właściwości i wykorzystanie czarnego złota

 

Czarne złoto ma miedzy innymi właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne oraz jest odporne na korozję. Substancja ta  jest też dwukrotnie wytrzymalsza od litego złota, a przy tym 30% lżejsza od niego oraz ma 100 tys. razy większą powierzchnię niż lity metal o tej masie. Nanoporowate złoto złoto jest chemicznie stabilne, a dzięki temu w pełni bezpieczne dla ludzi. Szorstka powierzchnia pozbawia czarne złoto połysku, kiedy napory są mniejsze niż 100 nanometrów, substancja staje się czarna stąd nazwa. Aby stworzyć np-Au naukowcy wykorzystali młyn kulowy, by zwiększyć wytrzymałość na zginanie prekursorowych stopów złota i srebra, po czym wytrawili srebro uzyskując właśnie nanoporowate złoto. Rozmiary porów w substancji można kontrolować zmieniając temperaturę i stężenie kwasu azotowego. Takie złoto wykorzystywane jest między innymi w stomatologii do produkcji implantów (badania nad nim ciągle trwają).

Czarne złoto w jubilerstwie

czarne złoto w jubilerstwie

W jubilerstwie również wykorzystywane jest czarne złoto. Jednak te używane do wyrobu biżuterii przez złotników jest barwione innymi substancjami. Aby uzyskać czarny kolor złota do stopu dodaje się węgiel, ruten lub rod. Ten kolor do niedawna był bardzo rzadko wykorzystywany do produkcji biżuterii, obecnie staje się coraz bardziej popularny. Powstają z niego głównie: pierścionki, obrączki i zegarki. Swoim wyglądem biżuteria wykonana z czarnego złota przypomina tą ceramiczną, lecz jest bardziej wytrzymała.

 

By Marek

Dodaj komentarz