ćwiczenia pamięciowegirek.files.wordpress.com

W natłoku informacji i absorbujących wydarzeń na co dzień, niejednemu z nas przytrafiają się kłopoty z zapamiętywaniem. Powodów do niepokoju nie ma, gdy sporadycznie zapomnimy zrobić, kupić czy powiedzieć, to czy owo. Gorzej, gdy stajemy się notorycznymi zapominalskimi. Zanim jednak dobrniemy do pamięciowego dna, warto ćwiczyć nasze zdolności zapamiętywania, a pomóc w tym nam może kilka mnemotechnik od dawna wykorzystywanych przez uczniów i studentów, a nawet małe dzieci.

ćwiczenia pamięciowe
girek.files.wordpress.com
  1. Nie pamiętasz? Narysuj! – robienie rysunków, szkiców, malowanek pomoże zapamiętać całe sekwencje czekających nas zdarzeń, plan mającego się odbyć spotkania, a nawet rozmieszczenie sal i pokoi budynku, w którym byliśmy, a do którego wrócić będziemy musieli za jakiś czas.

  2. Porządkowanie wspomnień i wiedzy na mapie mentalnej – jeśli wydaje się nam, że mamy w głowie mętlik, a myśli na dany temat krążą bez ładu i składu, zacznijmy od zapisania kluczowego słowa, terminu lub zwrotu na środku kartki, a potem systemem rozgałęzień zapisujmy kolejne wiążące się z tym słowem zagadnienia.

  3. Złap się łańcucha skojarzeń! – tworząc historyjkę, w której jedno skojarzenie wynikać będzie z drugiego zapamiętamy ciąg liczbowy lub kod składający się nawet z kilkunastu znaków. Jeśli dwójki kojarzą nam się z łabędziami, a czwórki z krzesełkami, to początek historii tworzy się sam: łabędź siada na krzesełku 🙂

  4. Sposób dla wierszokletów – jeśli mamy trudności z zapamiętaniem jakiegoś nazwiska albo nazwy obcobrzmiącej miejscowości – ułóżmy rymowankę lub krótki wierszyk z ich udziałem. W ten sposób przysposobimy sobie również trudne reguły i zasady, np. „Pamiętaj chemiku młody wlewaj zawsze kwas do wody.”

  5. Pamięć w ruchu – a może dobrą metodą właśnie dla nas będzie skojarzenie słowa lub terminu z konkretną czynnością. Warto to sprawdzić wypowiadając słowo w języku obcym w tym samym czasie wykonując mający mu odpowiadać gest, na przykład znacznie szybciej zapamiętamy angielskie Left- Right wskazując odpowiednią stronę lewą lub prawą ręką.

    zarzadzanie-czasem.cioswnos.pl

    tworzenie mapy myśli
    zarzadzanie-czasem.cioswnos.pl

By Marta

Dodaj komentarz