alergia objawy
il8.picdn.net

To, co dla jednych jest przyjemnym zapachem kwiatów, u innych może wywoływać salwy kichania i kaszlu. Tak samo z ulubionymi zwierzętami, które jedni mogą tarmosić za uszy i głaskać ich miękką sierść, a inni muszą się od nich trzymać z daleka, bo inaczej od razu zaczynają łzawić i to bynajmniej nie ze wzruszenia. Oczywiście osobami, które muszą sobie odmówić tych przyjemności obcowania z naturą, a zwłaszcza z niektórymi okazami fauny i flory są alergicy.

alergia objawy
il8.picdn.net

 

Tropicie nieoczywistych alergenów

Zanim jednak alergicy dowiedzą się, na co tak naprawdę są uczuleni, czeka ich seria niemiłych doświadczeń w kontakcie z alergenami. Czasem wytropienie „winowajcy”, czyli substancji powodującej nieprzyjemny objawy, takie uczulenia skórne czy łzawienie nie jest łatwe. Sprawdzenie kalendarza pyleń, nie zawsze przyniesie efekty, jeśli nie mamy kataru siennego z powodu unoszących się w powietrzu pyłków. Zdarza się, że nawet testy alergiczne nie wykryją ich, ponieważ z reguły robione są one w oparciu o najczęściej występujące alergeny. Jeśli zatem odbierając wyniki z laboratorium okaże się, że nie mamy alergii na roztocza, trawy albo sierść psa, to czeka nasz drobiazgowe tropienie mniej oczywistych alergenów.

objawy alergii
rainbow-above-me.blogspot.com

Dzienniczek objawów uczulenia

Ponieważ nie zawsze możemy zapamiętać, w jakich okolicznościach pojawiło się kichanie, albo wystąpiły zmiany na skórze, pomóc możemy sobie robiąc zapiski w specjalnym dzienniczku objawów uczulenia. Odtąd drobiazgowo zapisujemy w nim szczegóły codziennego życia, bo mogą wśród nich znajdować się pierwsi podejrzani, czyli substancje, które nas uczulają. Oto jaki rodzaj informacji powinien znaleźć się pod kolejnymi datami dzienniczka objawów alergii:

  • dokładny opis objawów z podaniem pory dnia oraz miejsca, gdzie wystąpiły, czasu ich trwania i ustąpienia (np. ból brzucha, opuchlizna, zaczerwienienie)
  • zmiana kosmetyków i środków pielęgnacji (np. kupienie nowego mydła, szamponu, kremu, lakieru do włosów)
  • kontakt z nowymi zwierzętami (np. odwiedziny u znajomych, którzy mają królika)
  • kontakt z roślinami (np. wizyta w parku)
  • nowe elementy diety (np. nowe pokarmy wprowadzane do dziecięcego menu)

Więcej informacji o tym, jak rozpoznać objawy alergii u dzieci znaleźć można tutaj: https://www.aleric.pl/niezbednik-rodzica.html

By Marta

Dodaj komentarz